3 çocuğa 144 yıl hapis istendi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı AKP Kayapınar İlçe Binası'na ve 2 banka şubesine molotof kokteyli attıkları iddia edilen 3 çocuk için 144 yıl istedi.
Cumartesi, 28 Şubat 2009 19:30

soL (HABER MERKEZİ) Ağustos ve Ekim aylarında AKP Kayapınar İlçe Binası ve 2 banka şubesine molotof kokteyli attıkları iddia edilen yaşları 16 olan üç çocuk hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 144 yıl istedi.

Ağustos ve Ekim 2008'de gerçekleştirilen 3 ayrı olayla ilgili olarak hazırlanan iddianamede, tutuklanan sanıklardan M.B'nin Ekim 2008'de AKP Kayapınar ilçe teşkilatı binasına molotofkokteyl ve taş atılması eylemine katıldığı, saldırı planının ise A.K. ve B.Y. tarafından yapıldığı savunuldu.

B.Y'nin sanık M.B'ye molotofkokteyli hazırlaması için 10 lira verdiği anlatılan iddianamede, molotofkokteyli ve taş atılması eylemini gerçekleştirdiği kaydedildi.

İddianamede, Ekim 2008'de İnönü Caddesi'nde bulunan iki banka şubesine molotofkokteyli atılması eylemine katıldığı gerekçesiyle tutuklu bulunan 17 yaşındaki M.K'ye de yer verildi. İddianamede, sanık M.K'nin ayrıca Ağustos 2008'da İstasyon Meydanı'nda düzenlenen "Barış" mitinginde PKK lehine slogan atan grup içerisinde yer aldığı ve "Öcalan, Öcalan" şeklinde slogan attığı iddia edildi.

İddianamede, M.B'nin, TCK'nın "terör örgütüne üye olma", "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması", "patlayıcı madde kullanarak mala zarar verme", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme" suçlarından 33 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

İşlenen suçların "terör suçu" kapsamında ele alınması gerektiği talep edilen iddianamede, ceza süresinin yarı oranda artırılması istendi.

Diyarbakır'da 2 banka şubesine molotofkokteyli atılması eylemine katıldığı ifade edilen sanık M.K'nin de iki ayrı eylem nedeniyle aynı suçlardan 84 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

R.K'nin de PKK propagandası yapmaktan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. M.B, M.K ve R.K'nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacağı bildirildi.