Gericiliğin yeni portresi: Sümeyye Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan, babasıyla boy gösterdiği siyaset sahnesinde son zamanlarda yeni yüzü oldu. Hakkında milletvekili olacağı söylentilerinin de olduğu Sümeyye Hanım'ı biraz daha yakından tanımakta fayda var.
Pazartesi, 06 Aralık 2010 12:18

Türkiye siyasi tarihinde kimi ailelerin on yıllara dayanan bir damgası olduğu bilinir. İnönü ailesi, Menderes ailesi hatta Özallar, özellikle ilk kuşağın iktidarı tattığı, ardından gelenlerin ise pek de başarılı olamadığı örnekler olarak verilebilir. Geçtiğimiz haftalarda Tayyip Erdoğan ile pek çok yurtdışı gezisine katılan, mecliste AKP’nin grup toplantısında yerini alan Sümeyye Erdoğan, babasının “olumsuz bakacağı” iddiasına rağmen siyasette ısrarlı gözüküyor.

Peki kimdir bu Sümeyye Erdoğan?

Gençlik yıllarını babası Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde geçiren Sümeyye Erdoğan, tahmin edilebileceği üzere dini bir eğitim aldı Araklı İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu.

2002 yılında girdiği üniversite sınavında sözel bölümde yüzde 23’lük, sayısal bölümde ise yüzde 85’lik dilimde yer aldı ve barajın 120 puan olduğu sınavda 134.5 puan alarak Türkiye’de bir üniversiteye girmeye hak kazanamadı.

Daha sonra Gürman Giyim’in sahibi Remzi Gür’ün sağladığı burs sayesinde Amerika’da Indiana Üniversitesi’nde sosyoloji ve siyaset eğitimi aldı.

Bu dönemde kendisine burs veren Remzi Gür ile babası Tayyip Erdoğan arasındaki basına yansıyan bir telefon görüşmesinde “Amerika’dan ararsa nasıl arayacak bizim Sümeyye, sen gerekli numaraları verirsin o seni arar, bir 20-25 bin gitmesi lazım” diyen Tayyip Erdoğan, öğrencinin yurt dışında okuması için gerekenin ne olduğunu da ifade etmiş oldu.

Lisans eğitiminin ardından İngiltere’de London School of Economics’de ekonomi alanında yüksek lisans yapan Sümeyye Erdoğan, o dönemde babasıyla birlikte dış ülkelere yapılan gezilerde giydiği 3 bin dolarlık ceket, 500 dolarlık kaşmir türban vs gibi fahiş fiyatlara sahip kıyafetleriyle adından söz ettirdi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Gaziantep 10. Kadın Buluşması’na katılan ve ev kadınının emeğinin sivil toplum yoluyla değer kazanacağına inandığını söyleyen Sümeyye Erdoğan, milyonlarca ev kadınının yaşadığı yoksulluk, eşitsizlik, çocuklarını dershaneye gönderebilmek için eşlerinden gizli gittikleri ev temizliği vs. gibi kayıtdışı işlerden söz etmedi.

Babasıyla katıldığı yurt dışı gezileri, AKP grup toplantıları ve çeşitli etkinlikler dolayısıyla önümüzdeki milletvekili seçimlerinde aday olacağı söylentilerine “babam sıcak bakmaz” şeklinde yanıt veren Sümeyye Erdoğan’ın, “fahri danışmanlık” olarak tanımladığı görevi ise bu açıklamasına rağmen devam ediyor.

Kariyer günlüğünde, Ürdün’de gidilen 6 aylık bir Arapça kursu, Mehmet Ali Birand’ın hayranlığını kazanan keman ve şan dersleri, 90 bin dolarlık bir şirket ortaklığı ve 2008’de hacı olmak da yazan Sümeyye Erdoğan’ın bu “donanımını” siyaset alanında kullanacağına ise pek çok çevrede kesin gözüyle bakılıyor.

(soL-Kadın)