Türkiye İstatistik Kurumu

Nisan ayında enflasyon yine arttı

TÜİK verilerine göre, nisan ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 6,13, ÜFE'de yüzde 1,70 oldu.

TÜİK'in 2003 baz yıllı verilerine göre, 2013 yılı Nisan ayında TÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 0,42, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,13 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,66 artış gerçekleşti.

Aylık en yüksek artış giyim ve ayakkabı grubunda
Aylık en yüksek artış yüzde 12,75 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti.

Taksitle yaşayıp, borçla ölenlerin sayısı bir ayda yüzde 17,2 arttı.

"Müjde! İhracatta rekor artış, ithalat hızla geriliyor, ticaret açığında büyük düşüş, ekonomi tıkırında... " ve benzerleri...

AKP iktidarının ekonomik performansı hakkında benzer değerlendirmeleri özellikle son dönemde çok sık duyar olduk. Ancak birtakım somut veriler ile desteklenen bu tezler dikkatli bir gözle incelendiğinde gerçek bambaşka.

Enflasyon artıyor, güven azalıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı. Açıklanan istatistiklere göre Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE), Temmuz ayına kıyasla yüzde 1,76, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ise yüzde 0,73 arttı. ÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 artarken, TÜFE'deki artış yüzde 6,65 oldu. On iki aylık ortalamada ise ÜFE'de yüzde 9,76, TÜFE'de ise yüzde 6,24'lük artış gerçekleşti.

Evdeki hesap TÜİK’e uymuyor

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından yapılan araştırmaya göre, enflasyona dayalı ücret artışları yoksullaştırıyor. Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Dairesi’nin, ocak ayı için gelir ve harcama gruplarına göre enflasyon oranlarına yönelik yaptığı araştırmaya göre, enflasyondan etkilenme oranı yoksullukla doğru orantılı olarak artıyor. Araştırmaya göre enflasyon en az gelire sahip yüzde 20’lik kesimi Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tespiti olan yüzde 1,85’in 0,24 puan üstünde, en yüksek gelire sahip kesimi 0,41 puan altında etkiledi.

‘Kötü koşullarda yaşıyoruz’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2007 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Ülke nüfusunun beşte birinden fazlasının yoksulluk sınırlarının altında yaşadığını ortaya koyan araştırma, halkın büyük bölümünün borç ve diğer olumsuz etkenlerden ötürü belinin büküldüğünü de ortaya koyuyor.