taşeron

AKP’li belediyeden e-devlet tuzağı

Caner Aktan - soL
Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde sendikal örgütlenme başlatan temizlik işçilerinin e-devlet şifreleri alınarak, sendika üyelikleri düşürüldü. Örgütlenme önündeki engellerin bununla kalmadığını belirten Belediye-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Osman Şar, işçilerin işten atılmakla da tehdit edildiğini söyledi.

Madencilerden taşeron protestosu

(soL - Haber Merkezi) Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesi’nin yeraltı tamir-tarama işlerinin taşerona verilmesi girişimi, maden işçilerinin TTK Genel Müdürlüğü önünde yaptığı eylemle protesto edildi. Maden ocağındaki hava dönüş yolları ve su havuzları galeri ıslah işinin özel sektöre yaptırılması için açılan ihalede son teklif verme günü bugündü.

İstanbul'da işçilerden fabrika işgali

İstanbul’da Greif Çuval işçileri taşeron çalışmaya son verilmesini, ücret ve sosyal haklarını TİS'te yer alması talepleriyle fabrikayı işgal ettiler.

Greif yönetiminin talebi üzerine şirketin Dudullu'daki fabrikada başlayan görüşmeler devam ettiği sırada mesaisi biten işçilerler fabrikayı terk etmezken çalışmakta olan işçilerse iş yavaşlatma eylemi yaptı.

Kıdem tazminatı gaspında flaş gelişme!

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatının kaldırılmasının yanı sıra taşeron işçiliğin, esnek çalışmanın ve uzaktan çalışmanın yaygınlaştırılmasını sağlayacak kapsamlı bir raporun ekim ayının son haftası Başbakan’a sunulacağını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik şunları dile getirdi:

AKP 10 yılda kamuyu da taşeronlaştırdı

Hayata geçirdiği çok sayıda yasal düzenlemeyle geçici, güvencesiz ve ucuz çalışmayı yaygınlaştıran AKP hükümeti, son 10 yılda yalnız özel sektörü değil, kamuyu da taşeronlaştırdı.

Devlet Personel Başkanlığı’nın 2003-2013 yıllarını kapsayan istatistiklerine göre, sözleşmeli personelde 9 kat, geçici personelde ise 22 katlık bir artış yaşandı.

Ekonomiservisi.com’un haberine göre, 2003 yılında 17 bin 240 olan sözleşmelilerin sayısı bu yıl Mart ayı dahil 148 bin 78′e ulaştı. Özellikle 2010-2011 yıllarında bu sayının 260 binleri bulduğu göze çarpıyor.

CHP'de işler 'biraz yavaş' yürüyor: 'Taşeronu kaldıracağız' açıklamasından 3 yıl sonra kadro!

Kemal Kılıçdaroğlu'nun üç yıl önce "Taşeronu kaldıracağız" demesinin ardından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran "sosyal demokrat bir parti olarak kendileri için en önemli değerin emek olduğunu" söyleyerek CHP Genel Merkezi'nde taşeron sistemiyle çalışan 37 işçiyi kadrolu personel statüsüne geçirdiklerini açıkladı.

Üçlü Danışma Kurulu'nda taşeronluk tartışıldı

Taşeronluğa ilişkin yasal düzenlemelerin ele alındığı Üçlü Danışma Kurulu'nda, işçi ve patron temsilcilerinin konuya ilişkin görüşleri değerlendirildi.

Alt işverenlik (taşeron) gündemli toplantıya, TİSK Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve ilgili bürokratlar katıldı.

Toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.

Taşerona karşı öncü direnişler

Aşkın Süzük'ün “Taşerona karşı öncü direnişler” başlıklı yazısı 10 Nisan 2013 Çarşamba tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Anayasa hazırlık çalışmaları, başkanlık sistemi tartışmaları, barışı getireceği iddia edilen “çözüm süreci”, Akil İnsanlar Komisyonu’nun kurulması, İsrail-ABD-Türkiye işbirliğinin ördüğü yeni bölgesel misyonlar...

Tüm bu gelişmeler, yeni ve büyük Türkiye’nin kurulması için başlatılan dönüşümün dayandığı ve dayattığı ağır gündemler.

Koç Üniversitesi'nde 161 işçi işten çıkartıldı!

Güncelleme 20:36

Koç Üniversitesi Rektörü Ümran İnan'dan konu ile ilgili bir açıklama geldi. Açıklama şöyle:

"Sevgili Öğrencilerimiz,
Taşeron temizlik firmamızı değiştirme sürecimiz sırasında halihazırdaki taşeron ISS Firmasının çalışanları hakkında hepinizin gösterdiği hassasiyeti takdir ve saygı ile karşıladığımı Cumartesi günü gönderdiğim mesajda da söylemiştim.

Bu geçiş dönemi sırasında üst-işveren olarak bize düşen herşeyi zaten yaptığımızı bir önceki mesajımda da belirtmiştim.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 650 işçiyi işten çıkartıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzelman otobüs firmasında çalışan işçiler belediyenin kararıyla işten çıkartılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, bugün yaptığı açıklamayla, belediyeye bağlı Eshot’un (Elektrik, Su, Havagazı, Otobüs, Troleybüs), personel alımı ihalesini kaybeden İzelman işçilerinin işlerine son verileceğini duyurdu.

Pages