soL haber portalı

Bir yaş günü yazısı: Ya soL portal olmasaydı...

İnternet üzerine uzun uzun ahkam kesmeyeceğim. Zaten internetin toplumsal yaşam ve özelde habercilik üzerindeki etkileri konusunda ciltler dolusu kitap yazılmış durumda. Kendi adıma bu mecranın sınıf mücadelesi ve habercilik için büyük avantajları da barındıran koca bir çöplük olduğunu düşündüğümü söyleyip geçeyim.

“Çöplük” kelimesini aşağılamak ya da değersizleştirmek için kullanmıyorum. Bana kalırsa nesnel olarak böyle. İçinde faydalı nesneleri de bolca bulabildiğiniz, ama dolanırken üstünüzü başınızı da batıran bir alem bu.

soL Portal’dan siber saldırı açıklaması

soL Portal haber sitesi, Anonymous Turkey adlı grubun siber saldırıları nedeniyle yaklaşık 6 saat boyunca yayın yapamamıştır.

Bir haberdeki hata gerekçe gösterilerek düzenlenen saldırının öncesinde, soL Portal’a herhangi bir uyarı, tekzip ya da değişiklik isteği bildirilmemiştir. soL Portal teknik ekibinin yoğun çalışması sonucunda, web sitemiz yayınına devam etmektedir.

Bu süreçte soL’a destek olan ve duyarlılığını kamuoyuyla paylaşan tüm okurlarımıza teşekkür ediyor hiçbir mazeretle açıklanamayacak bu saldırıyı kınıyoruz.

soL Haber Portalı

Yeni yılda da soL’da kalın

Değerli soL okurları,

soL, yeni yılda yeni bir görünümle karşınızda… Estetik kaygıların yanı sıra işlevselliği de gözeterek hazırladığımız bu yeni tasarımı beğeneceğinizi umuyoruz.

soL’un yayıncılık anlayışı biçim ve öz arasındaki bütünlüğün gözetilmesine dayanıyor. Yayınına başladığından bu yana “güne soL’dan bakın” sloganıyla çıkan soL portal, bu özü korurken, kendisini geliştirmeye ve daha etkili olmaya gayret ediyor. Biçimimizde yaptığımız değişiklikler de, bu gelişme ve etkimizi artırma çabasına karşılık gelmekte…

Saldırılar, AKP taarruzunun bir parçası

İki gün önce Birgün, Bianet ve Sendika.org’a yapılan sanal saldırılar, son olarak soL Haber Portalı’na yöneldi. Salı gecesi 01:30’da soL’a karşı başlayan saldırıyla kesilen erişim, Perşembe sabahın erken saatlerinde tekrar sağlandı.

Radyo, sözlük ve en önemlisi daha fazla soL'cu!

soL Haber Portalı Mart ayının ikinci yarısından itibaren hızlı bir biçimde okur sayısını artırmaya başladı. Nisan ayındaysa bazı günler, yıl başında belirlediğimiz hedeflerin de üzerine çıktık. Daha çok çaba harcar, istikrarlı olmayı becerirsek, başlarken kendimize söz verdiğimiz ziyaretçi sayısına bu yıl içinde ulaşacağımızdan eminiz.

Okur sayısı bu kadar mı önemli?

soL "Ne yapabilirim" sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri

Son haftaları eylemlerle geçiren üniversite öğrencileri, üniversitelerini AKP'nin ve dolayısıyla gericiliğin ve piyasacılığın baskısından kurtarmanın yollarını tartışırken soL da üniversitelerde son birkaç yıldır devam eden AKP operasyonlarının nasıl yürütüldüğünü ele aldı. Bir dosya olarak tasarlanan ve bizzat bu üniversitelerin bileşenleri tarafından kaleme alınmış yazılardan oluşan bu dizi ile soL da, yürütülmekte olan tartışmalara kendi cephesinden katkı koydu. Bu tür dosyaları toplumsal kesimlerin belleklerinin oluşması anlamında da önemsiyoruz.

Solun sesi olmak için okur desteği şart

"Yeni Türkiye"yi tanımlayan ve artık bizi şaşırtmayan gelişmelerin yaşandığı bir haftayı geride bıraktık. Başbakan ve beraberindekilerin ODTÜ'ye yaptığı çıkarmaya tepki gösteren ve AKP hükümetinin üniversitelerde uyguladığı politikaları protesto eden öğrencilere polis bir kez daha saldırdı. soL, ODTÜ'de yaşananları an be an okuyucularına duyurdu. Ana akım medyanın belli filtrelerden geçirerek sunduğu saldırıyı, o gün ODTÜ'de bulunan okurlarımızdan gelen bilgilerle de zengin bir şekilde haberleştirdik.

soL'da sunucu hatası

Sabah saatlerinde sitemiz güncellenmesine karşın, sunucudaki bir hatadan dolayı bazı okurlarımız sitenin dün geceki görüntüsüyle karşılaştı. Yaşanan aksaklıktan dolayı okurlarımızdan özür dileriz.

(soL)

Timetürk British Airways'ten haber yaptı

Malum, BA tüm dünyada İngiliz Havayolları, yani British Airways için kullanılıyor. Ancak Timetürk'ün kopyaladığı haber, elbette British Airways'e ait değil. Haber, soL'un Latin Amerika'daki gelişmelere dair analiz ağırlıklı yayın yapan Bizim Amerika ekinden kopyalanmış. Üstelik de söz konusu haber, imzalı bir analiz yazısı Bizim Amerika yazarlarından Gözde Kök'e ait.

"Bizim Amerika" yayına başladı

soL Haber Portalı'nın soL postaL'dan sonra bir diğer eki, Bizim Amerika da yayın hayatına bugün başladı. Bizim Amerika'nın yayınlanmasının arkasında yatan temel düşünceyi sayfanın tanıtım yazısı şöyle özetliyor:

“Bizim Amerika, Latin Amerika’da yaşanan devrimci gelişmeleri izlemek ve anlamak uğraşının bir ürünü olarak yayın hayatına başlıyor.

soL portal ve José Martí Küba Dostluk Derneği’nin işbirliği ile...