orman

Polonezköy'de ranta karşı forum

İdil Akkuş- soL
Polonezköy'ün imara açılması ve yaşayanların sorunlarına dair Mimarlar Odası ve Çevre Mühendisleri Odası'nın da katılımıyla bugün, bir panel ve forum düzenlendi.

Bugün, saat 10.00'da Polonezköy Kültür Evi'nde Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Kuzey Ormanları Savunması ve Şehir Plancıları Odası gibi kuruluşların birlikte düzenlediği "Polonezköy'ün geleceğini konuşuyoruz" başlıklı bir panel düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak, Cihan Erdönmez, Ünal Akkemik, Alp Arısoy ve Can Atalay katıldı.

ODTÜ Rektörü: Okulumuza izinsiz girildi!

ODTÜ’den geçecek yol kapsamında 3 bini aşkın ağacın projeden etkileneceğini belirlediklerini dile getiren Rektör Acar, bu ağaçlardan 2 bin 400’e yakınının nakledilemeyeceğini ancak 600’den fazla ağacın nakledilebileceğini söyledi.

'Yasal hakkımızı kullanacağız'
Acar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ’ye gece yarısı baskını yapmasına gerek olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

Erdoğan'dan ODTÜ'lülere: Gidin ormanda yaşayın!

Bilkent Şehir Hastanesi temel atma törenine giderken geçtiği güzergahta gördüğü pankartı anlatan Başbakan Erdoğan, 'Orada yazıyor ki yol istemiyoruz orman istiyoruz. Bunlara diyorum ki Türkiye'de orman çok. İstiyorsanız gidin ormanda yaşayın' şeklinde konuştu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

10 yıl boyunca olduğu gibi bundan sonra da millete hizmet üretmeye ve karşı çıkanlarla mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz yolları yapmaktan vazgeçmeyeceğiz.

Gökçek ODTÜ'den söktüğü ağaçları kuruttu!

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mert Taşçılar'ın haberine göre ODTÜ’lülerin canlarını ortaya koyarak korumaya çalıştıkları, ODTÜ Ormanı’ndan geçecek otoban inşaatı için “sökülen” ağaçlar, Ankara Anakent Belediyesi tarafından taşınıp dikildikleri yerde “kurudu”.

Aylin Nazlıaka: 'Melih Gökçek başarısızlığını Ankara'ya ödetecek'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in suç duyurusunda bulunduğu CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Melih Gökçek'in yapmaya çalıştığı ve ODTÜ arazisinden geçecek yolun iddia edildiği gibi Eskişehir yolunun trafiğini azaltmayacağını, bu sorunun bir bölgeden başka bir bölgeye taşınacağını belirtti. Nazlıaka 'Gökçek'in metro konusundaki beceriksizliğinin bedelini bütün Ankara halkı ödeyecek' dedi.

Çanakkale'de yine orman yangını

AA'nın haberine göre, Çanakkale merkeze bağlı Taşlıtarla Köyü yakınında çıkan orman yangını kontrol altına alındı.

Çanakkale Orman İşletmesi ekipleri, henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangına üç helikopter, iki amfibik uçak, 25 arazöz ve çok sayıda iş makinesiyle müdahale etti.

Ekipler yaklaşık 1,5 saatte alevleri kontrol altına aldıktan sonra soğutma çalışması yaptı.

Ormanda yaklaşık 3 hektar alanda zarara yol açan yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Orman yangınları devam ediyor: THK'nın 11 yangın söndürme uçağı çalışmıyor

DHA'dan Tolga Özbek'in haberine göre Orman yangınlarının en yoğun sezonunda, Türk Hava Kurumu'nun (THK) filosundaki M-18 Dromader tipi 11 yangın söndürme uçağı görev yapamıyor. Tek motorlu, 2 ton su kapasiteli bu uçaklar, yangının başlangıcında hızlı müdahale ile alevlerin kontrol altına alınmasını sağlıyor.

Burdurlulardan taş ocağına tepki: 'Mezarımızı taştan oymayın'

Yüzlerce taş ocağı açılarak doğası yağmalanan, tarım alanları ve su kaynakları yok olma tehdidiyle karşı karşıya bırakılan Burdur Gölü ve çevresinde şimdi de yıkımdan korunan son alan olan Söğüt Dağları taş ocaklarının katliamına açılıyor. Cumhuriyet Meydanı’nda bir açıklama yapan Burdur Sivil Toplum Platformu girişime sert tepki göstererek, 25 Haziran Salı günü toplanacak olan ‘Burdur Yerel Sulak Alan Komisyonu’nun, Burdur Gölü tampon alanının mermerciliğe açılıp açılmayacağını görüşerek bölgenin kaderini belirleyeceğine dikkat çekti.

İzmir Manisa arasında orman yangını

İzmir- Manisa Karayolu Sabuncubeli mevkisinde kızılçam orman alanında yangın çıktı. Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sabuncubeli Süreyya Piknik Alanı yakınında, henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan orman yangını, şiddetli rüzgarın etkisiyle yayıldı.

AA'nın haberine göre, yangına, 1 uçak, 2 helikopter, 20 arazöz ve orman işçilerilyle müdahale edildiği bildirildi.

Yetkililer, şiddetli rüzgar nedeniyle yangının yayıldığını, söndürme çalışmalarının güçlükle sürdürüldüğünü bildirdi.

Birgül Ayman Güler: Büyükşehir Kanunu'yla başkanlık sisteminin altyapısı kurulacak, köyler ranta açılacak

Büyükşehir Belediyeleri Kanunu Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmasına rağmen tartışmalar sürüyor. Tasarıya en başından beri muhalefet eden CHP İzmir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Birgül Ayman Güler’e tasarı hakkındaki düşüncelerini sorduk.

Pages