matematik

İdris Naim Şahin ekonomik 'büyüme'yi yorumladı: '1 > 0.9'

Batman'da 10 ilin valisiyle güvenlik toplantısı gerçekleştiren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Demiryolu Köyü yakınlarındaki Emniyet Müdürlüğü'ne ait Özel Hareket Şube Müdürlüğü binası ile 200 daireli lojman ve sosyal tesislerinin temel atma törenine katıldı. Bakan Şahin, alana gelirken kendisini karşılayan halk oyunları ekibinin davulcusuna 200 lira bahşiş verdi. Burada "Türkiye'nin ekonomik büyümesi"nden bahsetmek isteyen Şahin’in matematik hesabı, Devlet Bahçeli’nin MHP’nin 40. kuruluş yıl dönümünde yaptığı ilginç hesabı aratmadı.

Üniversitelerde 80 bine yakın örgün program kontenjanı boş kaldı

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sonuçlarına göre üniversitelerdeki 746 Bin örgün program kontenjanından yaklaşık 80 bininin boş kaldığı öğrenildi. Boş kalan kontenjanlarda lisans programlarının önlisans programlarından fazla olması dikkat çekti. Boş kalan kontenjanların 32 bini önlisans programlarında bulunurken 48 bini lisans programlarında bulunmakta.

Veliler Cahit Arf İÖO'na sahip çıkıyor

İstanbul Tuzla'daki Cahit Arf İlköğretim Okulu'nun İmam Hatip Ortaokulu'na dönüştürülmesi için ilçe milli eğitim müdürlüğü valiliğe dilekçe verdi.

Veliler bu gelişmeye karşı çıktılar ve hemen ardından Cahit Arf İlkokulu (ve/veya Ortaokulu) olarak devam etmesini isteyen bir dilekçe verdiler.

carf1.jpg

Matematikte 270 yıldır çözülemeyen Goldbach Sanıtı'nın çözümü yönünde ilerlendi

Zayıf Goldbach sanıtı (çözülememiş, açık problem), 7'den büyük herhangi bir tek sayının en fazla üç asal sayının toplamı olarak yazılabildiği. Asal sayılar, kendisinden ve 1'den başka bir tam sayıya bölünemeyen tam sayılara deniyor. Bu özelliği nedeniyle asal sayılar, tam sayıların yapı taşları gibi düşünülüyor. Örneğin 24 = 2 x 2 x 2 x 3. Çok büyük asal sayılar, özellikle kriptoloji uygulamalarında büyük öneme sahipler. Birkaç küçük tam sayıda Goldbach Sanıtını denersek:

35 = 19 + 13 + 3
veya
77 = 53 + 13 + 11

Feza Gürsey Enstitüsü için mücadele devam ediyor

TÜBİTAK'ın, Türkiye'nin tek temel bilimler araştırma enstitüsü olan Feza Gürsey Enstitüsü'nü kripto teknolojileri üretimi üzerinde uzmanlaşan BilGem'e alt birim olarak bağlama kararı bilim camiasında büyük tepki görmüştü. Enstitü'nün Kandilli'deki binasından Gebze'de bulunan BilGem'e fiziksel olarak taşınması 15 Temmuz'da gerçekleşti. Enstitü'nün kadrosu da seneler içinde dört kişiye kadar küçültüldüğü için, taşınma ve alt birime indirgenme enstitünün kapatılması şeklinde değerlendiriliyor.

TÜBİTAK gençlerin önünü açıyor!

Radikal gazetesinden Şükrü Oktay Kılıç'ın haberi şöyle:

18 yaşındaki Barış Paksoy, İstanbul Erkek Lisesi 12. sınıf öğrencisi. TÜBİTAK’ın lise öğrencileri için bu yıl düzenlediği Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’na 27 Ocak’ta “Ramanujan Asalların Genelleştirilmesi” başlıklı matematik projesiyle katıldı.

Geometri öğrenmemize gerek kalmayabilir!

Bir süredir Avrupa’da pek çok üniversitenin sorunu olan yeterli finansman bulamama durumu, bilimsel üretimde kısıntıya gidilmesine de sebep oluyor. Bu durumun çarpıcı bir örneği Hollanda’da gündeme geldi. VU University Amsterdam’ın Matematik bölümünde bir grup uygulamalı matematikçiden oluşan bir komite, bölümün Geometri kısmının kapatılması önerisini ortaya attı. Öneri ilgili fakülte dekanı ve üniversitenin yönetim kurulu tarafından olumlu karşılandı.

Pages