kıdem tazminatı

'Kıdem tazminatı başka bahara kaldı'

Son olarak yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla başı dertte olan AKP hükümeti, kıdem tazminatı gaspını rafa kaldırmak zorunda kaldı.

AA'nın haberine göre, Bakan Çelik, katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Kıdem tazminatı konusunda taraflar cesur bir adım atamadı. Bu nedenle başka bahara kaldı" dedi.

Çelik, kıdem tazminatında tarafların cesur bir adım atmadığını söyledi.

İzmir'de binlerce işçi yürüdü

(soL - İzmir) Türkiye'nin dörtbir yanında ardarda Kıdem Tazminatı hakkı için sokağa çıkan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'in çağrısıyla İzmir'de Çarşamba günü binlerce emekçi, kıdem tazminatlarının patronların fonuna eklenmesine karşı bir araya geldiler. Basmane Dokuz Eylül Fuar kapısı önünde toplanıp Konak Meydanı'na yürüyen işçilere birçok siyasi parti ve kurum da eşlik etti.

Çelik'ten kıdem tazminatı açıklaması: 'Israr etmeyeceğiz'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bakanlığının bütçesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, kıdem tazmitayla ilgili, "Sosyal taraflarla, üçlü danışma çerçevesinde uzlaşma sağlanamayan konuları biz Meclis'e getirmedik. Bu konuda da son kez bir araya geleceğiz. Burada bir uzlaşma sağlanırsa bu konu Meclis'in gündemine gelecek, eğer sağlanmazsa sizlerin de talebi doğrultusunda gündemden kalkacak" dedi.

#Direnİşçi sloganıyla sokağa çıktılar

(Caner Aktan - soL) Merkez Bankası Kocaeli Şubesi önünden başlayan yürüyüş İnsan Hakları Parkı’nda son buldu. #Direnİşçi eylemine DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat ve DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük katıldı.

Türk-İş Başkanı işçileri 'sakin' olmaya çağırdı: Bunlar hep iyi niyetten!

(soL - Haber Merkezi) Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Üçlü Danışma Kurulu’nun önceki gün yapılan toplantısından uzlaşma çıkmamasına ve kıdem tazminatına dair yaptığı konuşmada, işçilere sakin olmalarını tavsiye etti. Karaman’da şube başkanlarının katılımıyla düzenlenen “İş Sağlığı-Güvenliği Semineri”nin açılışında konuşan Atalay, kıdem tazminatı alabilenlerin sayısının, alamayanlardan daha az olduğunu belirterek, kıdem tazminatı yelpazesinin genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Metal işçileri kıdem tazminatı için İzmir'de de eylemdeydi

(soL - Haber Merkezi) Sendikanın örgütlü olduğu Totomak, Delphi, Lisi, Mahle, Schneider,Senkromeç, İmpo motor işyerlerinde çalışan işçilerin gerçekleştirdiği eyleme Ege Serbest bölgesinden ve Sendikaya üye başka işyerlerinden işçilerin de destek sunduğu gözlendi. Eylem saat 15:00'de Ege Serbest Bölgesi girişine vardiyadan çıkan işçilerin işyerlerinden kortejler halinde yürüyüşü ile başladı. Ege Serbest Bölgesi girişinde Birleşik Metal İş adına basın açıklaması'nı BMİS İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek okudu.

Binlerce işçi kıdem tazminatı için yürüdü

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde DİSK temsilciliği tarafından düzenlenen ve yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, AKP'ye "Kıdem tazminatına dokunma" mesajı verildi. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, hükümetin, işverenlerin talepleri doğrultusunda kıdem tazminatlarını gaspı etme hazırlığında olduğunu belirterek, 'Hak gaspının engellenmesi için sokaklarda olacağız' dedi.

Kıdem tazminatı gaspında kritik tarih

Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda kritik gün 10 Kasım olarak belirlendi.
İşveren örgütleri TOBB ve TİSK, kıdem tazminatına lehlerine düzenleme isterken, Türk-İş, haklarda geri dönüşün genel grev nedeni olacağı yönündeki tavrını sürdürüyor.

Kıdem tazminatında asıl tehlike

(soL - Haber Merkezi) Kıdem tazminatlarının fona devredilip devredilmeyeceği konusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, birkaç günde bir yeni açıklamalar yapıyor. Bugüne kadar onlarca fon taslağının çıkarıldığı kıdem tazminatı konusunda ilk çalışmalar, 1954 yılındaki 2. Çalışma Meclisi’ne kadar dayanıyor.

İşçileri ‘hak’sızlıkta eşitleyecekler

(soL - Ekonomi) Hükümetin çalışma yaşamına yönelik yapacağı yeni düzenlemeler, başta gündeme “taşeron işçilerin mağduriyetini gidereceğiz” başlığı altında gelmişti. Taşeron işçilerinin mağduriyetinin giderilmesi konusunda bir adım atılmadığı gibi, tartışmalar yine kıdem tazminatının tasfiyesine kilitlendi. Taşeron işçilikle ilgili hükümetin önerileri ise haksızlıkları ortadan kaldırmak yerine, taşeronluğun meşrulaştırılmasını içeriyor.

Pages