kentsel dönüşüm

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm iflas etti

Kadıköy Fikirtepe’de 4 yıl önce başlayan kentsel dönüşüm projesinde kazmayı ilk vuran firma olan Anka Yapı’nın iflas aşamasına geldiği öne sürüldü. 50 bin metrekarelik üç ayrı adada bine yakın kişiyle sözleşme imzalayan Anka Yapı, 31 Aralık 2013’te Gebze 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne iflas erteleme başvurusunda bulundu.

Fikirtepe’ye ‘rant’ temeli

İdil Akkuş

Kadıköy Yeni Salı Pazarı’nda, Fikirtepe’deki Anka Yapı’nın projesi olan “Evim Kadıköy” için dün saat 16.00’da temel atma töreni düzenlendi. Fikirtepe’de kentsel dönüşümü başlatan törene, AKP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Hurşit Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı. Anka Yapı, “Kadıköy’e Dair Ne Varsa” temasıyla yola çıktığı Evim Kadıköy projesini başlatmış oldu. Bu projeyle toplamda 70 bin metrekare arsa üzerinde 2 bin 500 konut inşa edilecek.

Gebzeliler kentsel dönüşüme karşı buluştu

Uğur Enç - soL

Gebze’ye bağlı Adem Yavuz, Cumhuriyet, Hürriyet, İnönü, Mevlana, Ulus ve Yavuz Selim mahallelerinden yaklaşık 5 bin kişi, Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu altında bir araya geldi. Gebzeliler, Akse Sapağı’nda toplanarak Gebze Cumhuriyet Meydanı’na kadar kentsel dönüşüm aleyhinde slogan atarak yürüdü.

GOP'ta 14 mahallenin 12 firmaya peşkeş çekilmesine tepki

(Rıfat Doğan-soL)Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen İstanbul Gaziosmanpaşa(GOP) İlçesi'nde halk ayağa kalktı. 14 mahallenin 12 firmaya peşkeş çekildiği ve 4 milyon 300 bin metrekarenin riskli alan ilan edildiği ilçede halk mezarlıklar, ibadetehaneler, parklar bile kentsel dönüşüm talanı bölgesine dahil edildi tepkisi gösterdi.

Fikirtepe'de inşaatlar başlıyor

Bakanlığın yeni düzenlenmeleri doğrultusunda Fikirtepe’de 13 ila 14 adada anlaşma sağlayan 6-7 firmanın bir ay içinde ruhsatlarını alarak mart ayında inşaatlara başlaması bekleniyor.

#DirenMantıköy

Evini satarak 2004 yılında Etiler’de yıkık dökük bir pideci dükkânını kendi elleriyle yeniden yarattı. Mantıköy ismiyle bilenen lokantada leziz yemeklere imza attı. Bahsettiğimiz Seher Çebi, 30 yıllık işletmeci, onun başına her şey kiracı bulunduğu 7 katlı dairenin önce Şubat ayında maliklerin “bu binayı müteahhide veriyoruz” demesiyle başladı. 21 Ağustos’ta 6306 afet yasası kapsamında “riskli alan” edilen bina için Çebi’ye ihtarname gönderildi.

Kentsel dönüşüme ırkçı savunma

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin ‘gecekondu dönüşüm’ projesi kapsamında yaklaşık 2500 kişinin yaşadığı Sarıgöl’de (Şen Mahalle) 600 bina boşaltılmış ve yıkılmıştı.

Balat'taki 'acele kamulaştırma' iptal edildi

Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyeler tarafından kentsel dönüşüm yapılan semtlerde anlaşmazlık halinde uygulanan ‘acele kamulaştırma’ya fren geldi. Sulukule, Tarlabaşı, Süleymaniye gibi ‘5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Varlıkların Yenilenmesi Yasası’ kapsamındaki pek çok projede, anlaşmaya yanaşmayan vatandaşların mülklerine acele kamulaştırma yapılmıştı. Fatih Belediyesi Fener-Balat-Ayvansaray Yenileme Alanı’nda da benzer yöntemle birçok mülke ‘acele kamulaştırma’ uyguladı.

Pages