insan hakları

Bahar Kimyongür için imza kampanyası başlatıldı

(soL - Haber Merkezi) Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine karşı birçok platformda mücadele veren Bahar Kimyongür, Ortadoğu ve Suriye konulu panellere katılmak üzere gittiği İtalya’da tutuklanmıştı.

Ağustos ayında 44 bin kişi gözaltına alındı!

(ANKA) CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan Ağustos Ayı İnsan Hakları İhlal Raporu’nda, AKP karşıtı direniş eylemleri sırasında tavan yapan gösteri ve yürüyüş hakkına yönelik ihlallerin hukukî boyutunun devam ettiği belirterek, “Olaylar sırasında öldürülen beş kişinin davaları başlarken, delillerin karartılarak sorumluların gizlenmeye çalışıldığı görülmektedir. Özellikle Ali İsmail Korkmaz’ın faillerinin başta Eskişehir Valisi olmak üzere kamu görevlileri tarafından gizlenmeye çalışılması kabul edilemez.

Çin ABD'ye, 'çok konuşma, kendine bak' dedi

Çin Devlet Konseyi'nin "ABD'deki İnsan Hakları Raporu"nda, Amerikan yönetiminin insan hakları konusunda dünya geneline yönelttiği eleştirilere tepki gösterilerek, Washington yönetiminin bizzat kendisinin ihlaller yaparak vatandaşlarının haklarını sınırladığı ifade edildi.

'AKP döneminde Alevilere saldırı rutin hale geldi'

Cumhuriyet Gazetesi'nden Sibel Bahçetepe'nin haberine göre Alevilere yönelik ayrımcı uygulamalar "2012 Hak İhlalleri İzleme Raporu"nda toplandı.

Türkiye'de insan hakları denince: Savaş, işkence, iş cinayeti, şiddet, biber gazı, faili meçhul..

1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmesinden bugüne her yıl 10 - 17 Aralık tarihleri Dünya İnsan Hakları Haftası olarak kabul ediliyor. Bu sebeple İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı ortak bir açıklamada bulundu. Değerlendirmeler arasında Evrensel Bildirge’de yer alan hak ve özgürlüklere dayalı uluslararası bir düzenin hala kurulamamış olduğu da belirtildi.

Açıklamada öne çıkan satır başları şöyle:

Ankara Emniyeti'nin 18 yıl yetecek kadar biber gazı varmış

Radikal Gazetesi'nden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında, biber gazı kullanımına ilişkin bilgi isteyen vatandaşa genel geçer yanıtlar veren Emniyet, Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin “vatandaşa somut bilgi ver” kararından sonra ilk defa detaylı yanıtlar verdi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün biber gazına ilişkin paylaştığı rakamlar şaşkınlık yarattı. Emniyetin paylaştığı rakamlara göre, Ankara Emniyeti’nin elinde 18 yıl yetecek düzeyde biber gazı stoku olduğu ortaya çıktı.

'İleri Demokrasi 2011' bilançosu: 12 bin 685 gözaltı

İHD, “Kurumsallaşan Polis Devleti: 2011 Yılı İnsan Hakları İhlalleri Raporu Üzerine Değerlendirmeler” başlığı altında 2011’de yaşanan hak ihlalleri raporunu açıkladı.

"İşkence yaygınlaşıyor"
Mülkiyeliler Birliği’nde yapılan basın toplantısında konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, cezaevlerinde ağır hasta mahpus ölümlerinin devam ettiğini, kadın ve çocuğa yönelik şiddetin arttığını, işkence ve kötü muamelenin daha da yaygınlaştığını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü'nün merkezine Clinton'un emir eri atandı

Uluslararası Af Örgütü'nün ABD şubesinin başına getirilen Suzanne Nossel, işgalci bir hükümetin en önemli pozisyonlarından birinden transfer olması ile ilgi çekiyor. Kariyerinde yükselmeye Yugoslavya'nın parçalanması ve Dayton anlaşması ile bilinen ünlü ABD'li diplomat Richard Dalton'un yanında başlayan Nossel, yine insan hakları süsü ile askeri müdahale yapılan Arap Dünyası'nda Hillary Clinton'un uluslararası örgütlerle ilişkiler konusunda asistanlığını yapıyordu. Medyada kendisine "Clinton'un emir eri" deniyordu.

BM'nin Suriye raporu nasıl yazıldı?

Batı medyası, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin geçtiğimiz gün açıklanan "Suriye'de yaşanan insan hakları ihlalleri" konulu raporundan yola çıkarak, Suriye yönetimi aleyhine seri haber üretimine başladı.

Suriye'ye yönelik yaptırım ne kadar insani?

Hillary Clinton'un geçen gün yaptığı sert açıklamanın ardından ABD'nin tek taraflı yaptırım uygulaması gündeme gelmişti. Tüm hesapların durdurulması ve ambargo gibi başlıkların tartışıldığı yaptırımların temel gerekçesi Suriye'deki insan hakları ihlalleri.

İnsan hakları ihlallerini engellemek için yaptırım uygulanması ise bir süredir tartışılan bir konu. Bir grup yaptırımların iktidarları yıldırmak için etkin bir yöntem olduğunu savunurken, UNICEF, Human Rights Investigations gibi kurumlar böylesi hamlelerin daha çok halkı cezalandırmak anlamına geldiğini söylüyorlar.

Pages