Hürriyet gazetesi

AA'nın habercilik anlayışını teşhir eden gazeteci Ali Örnek: 'AA mazlumların değil zalimlerin yanında'

Anadolu Ajansı’nın Suriye'de yaşananlar hakkındaki "habercilik" anlayışını Hürriyet gazetesinde teşhir eden Ali Örnek, haberin ardından kendisini hedef alan saldırıları soL Portal aracılığıyla yanıtladı.

"Haber 'tutmadığı' için değil soL Gazetesi'ne geçeceğim için işten ayrıldım"
Haber 10, Timetürk gibi AKP yanlısı sitelerin ve Anadolu Ajansı yönetiminin hedefi olan Örnek, yapılan haberlerde ırkçı bir biçimde Nusayri kökenli olarak tanımlandı. Yandaş basın, Örnek'in “haberin tutmaması” nedeniyle Hürriyet'ten istifa etmek zorunda kaldığını iddia etti.

Hürriyet Ermeni düşmanlığı yaptığını kabul etti!

Hürriyet gazetesi Ermeni lider Sarkisyan'ın Ermeni gençlerine "Karabağ'ı biz aldık, Ağrı'yı size bıraktık" dediğini iddia etmişti. Fakar Sarkisyan aslında böyle bir şey söylememişti. Gazete, okur temsilcisi Faruk Bildirici'nin köşesinde dolaylı olarak bu gerçeği kabul etti. Hürriyet'in söz konusu yalan haberi, günlerce süregiden Ermeni karşıtı tepkiler yaratmıştı. Düşmanlığı körükleyen bu haberciliğin ne kadar tehlikeli olduğu, Hrant Dink'in de benzeri yalan haberlerle hedef gösterildiği hatırlanıldığında bir kez daha görülüyor.

Devlet istihbaratıyla gazetecilik yapanların elleri kanlanır

Bir süredir üniversitelerde AKP karşıtı protestolar oluyordu, ancak son dalganın başlangıcı Başbakan Erdoğan’ın 4 Aralık’ta Dolmabahçe’de rektörlerle yaptığı toplantı sırasında yapılan eylemler oldu.

Öğrenciler polis şiddetine maruz kaldılar. İki gün sonra hamile bir kadın öğrencinin bebeğini düşürmüş olduğunun açığa çıkması, polis şiddetini daha da tartışmalı hale getirdi.

9 Aralık’ta ise AKP milletvekili Burhan Kuzu, Ankara SBF’de katıldığı panelde protesto edildi, konuşamadı.

“TKP=AKP değil mi?”

Hürriyet gazetesinden Özdemir İnce, Türkiye Komünist Partisi’nin referandum çalışmaları kapsamında stand açma talebinin İstanbul Valiliği’nce reddedilmesini ele aldı. İnce’nin “TKP legal bir parti değil mi?” başlıklı yazısı şu şekilde:

“TÜRKİYE Komünist Partisi’nin (TKP) 9 Ağustos 2010 tarihli bir basın bildirisi ile duyurduğu çok önemli bir şikâyetli ihbarı yani suç duyurusu var:

Mehmet Altan-Oktay Ekşi polemiği

Star yazarı Mehmet Altan'ın, Uluslararası Adalet Divanı'nın "Kosova'nın bağımsızlığı" konusundaki tartışmalı kararına ilişkin taşkın sevinci, Hürriyet başyazarı Oktay Ekşi'nin tepkisini çekerken, ikili arasında bir polemiğin de başlamasına sebep oldu.

Çeviri habercilikte beterin beteri

Hürriyet gazetesi, Amerikan Foreign Policy dergisinin hazırladığı “Dünyanın en kötü liderleri” haberini çevirmiş. Haber, elbette Irak işgalini yapan ABD liderinden, Afganistan’a bombalar yağdıran Almanya liderinden bahsetmiyor. Listede Hugo Chavez, Raul Castro gibi liderler yer alıyor.

İsrail’in sildiği fotoğraflar yayınlandı

Gazetenin yayınladığı fotoğraflar Türk basınında “İsrail askerleri ağlıyor” benzeri başlıklarla verilirken, İsrail basınında ise “İsrail askerlerinin dövüldüğünün yeni kanıtları” olarak sunuldu.

Medya TEKEL'de yine sınıfta kaldı

Akşam: "Polis 'gaz'a geldi, kendi bile ağladı" başlığı ile anasayfadan verdi TEKEL işçilerine yapılan saldırıyı görmeyerek Bayram Meral'in ve biber gazından etkilenen bir polisin fotoğrafını kullandı. Haber, "Valiliğin izin yok açıklamasına rağmen Başkent'te toplanan işçiler" şeklinde verilerek işçiler baştan suçlu ilan edildi.

Bugün: AKP'nin basın bülteni olarak işgören gazete, TEKEL işçilerine yapılan saldırıyı ilk sayfadan vermeye bile gerek görmedi.

Mert’ten Uluengin’e “şalvar” hatırlatması

Nuray Mert, Hürriyet’teki köşesinde Hadi Uluengin’in Cumartesi günü Mersin’de (sonradan partiden istifa eden) CHP’li kadınların çarşaf yırtma eylemiyle ilgili yazdığı yazısını ele aldı.

Mert, “Cumhuriyet’in anlam ve kazanımlarını, şapka, balo gibi bir düzeyde algılamayı” da, “Cumhuriyet kazanımlarını, şapka, balo düzeyinde algılayıp, bu düzeyde eleştiri ve itiraza girişmeyi” de sığ bulduğunu yazdığı yazısında, Uluengin’den örnek verdi.

Irkçılık değil, “babacan polis” eksikliğiymiş

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Yılmaz Özdil, Selendi’de bir kahvehanede başlayan tartışmanın ilçedeki tüm Roman vatandaşlara dönük bir linç halini alması ve evleri taşlanan, arabaları yakılan Roman vatandaşların ilçeden sürülmesiyle son bulan olayların sebebinin ırkçılık değil, “babacan komiser eksikliği” olduğunu yazdı.

Pages