füze savunma sistemi

Çin'den füze tepkisi: 'Siyasallaştırmayın'

China.org'un haberine göre, FD-2000’ler konusundaki anlaşmada endişelenecek bir durum olmadığını ifade eden Chunying, Çin'in silah ithali söz konusu olduğunda, bölgesel ya da küresel düzeyde barış ve istikrarın etkilenmemesi yönünde kesin kuralları olduğunu açıkladı. Türkiye ve Çin arasındaki işbirliğinin iki ülke arasında olabilecek, olağan askeri işbirliği olduğunu belirten sözcü ayrıca, ‘Temennimiz, tüm ilgili tarafların bu işbirliğine olağan ve rasyonel yaklaşması ve sıradan bir ticari rekabeti siyasallaştırmamalarıdır’dedi.

Davutoğlu: 'Çin nihai tercih değil'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Füze savunma ihalesi Çin’e

Pınar Kahya - soL

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında, 2006 yılından bu yana gündemde olan “uzun menzilli füze savunma sistemi” ihalesinin Çin’e verilmesi kararı verildi. Türkiye’nin ısrarla istediği Patriotlarda anlaşılamayınca, Çinli CPMIEC firmasının FD-2000’i kabul edildi. CPMIEC ihale teklifi sunanlar arasında Türkiye’nin ortak üretim teklifini kabul eden ve 3 milyar doların altında teklif veren tek firma.

İsrail yeni füze savunma sistemini test etti

ntvmsnbc'nin haberine göre İsrail'in yeni füze savunma sisteminin adı: "Davud Sapanı." ABD merkezli bir savunma şirketiyle ortak geliştirilen "Davut Sapanı" geçtiğimiz hafta salı günü çölde test edildi.

200 kilometre menzilli füzeleri vurabilme kapasitesine sahip "Davud Sapanı" 2015 yılında İsrail'in sınırlarını korumaya başlayacak.

İsrail'in şu anda kullandığı füze savunma sistemi "Demir Kubbe"nin daha gelişmiş bir versiyonu olan "Davud Sapanı" orta menzilli füze ve roketleri imha etmek için geliştirildi.

Davutoğlu'ndan Erdoğan'a yalanlama: 'NATO Türkiye'ye patriot füzesi vermeye hazırlanıyor'

Dışişleri Bakanı Ahmat Davutoğlu, NATO'nun Türkiye'ye patriot füze sistemlerini vermeye hazırlandığını açıkladı. Bugün Dışişleri Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamada NATO'nun Suriye sınırına konuşlandırılmak üzere Türkiye'ye Patriot füze sistemleri vereceği açıklanmış ve konu Milliyet gazetesinden Aslı Aydıntaşbaş tarafından da gündeme taşınmıştı.

Kürecik NATO üssü oluyor

NATO zirvesinin ana gündemleri arasında yer alan füze savunma sistemi kapsamında, Kürecik'te bulunan ABD radar sisteminin NATO'ya devredileceği bildirildi. Türkiye'de büyük tartışma yaratan ve hakkında hiçbir bilgi verilmeyen radar üssünün, Doğu Akdeniz'de konuşlandırılan bir ABD savaş gemisiyle birlikte NATO füze savunma sistemin ilk aşamasının yürürlüğe girdiği açıklandı.

NATO yeni işgallere hazırlanıyor

Dün başlayan NATO zirvesinde, ittifakın Afganistan işgalindan birliklerinin büyük bir bölümünün geri çekilmesi takvimi netlik kazanmaya başladı. On yıllık işgal boyunca ülkeyi yağmalayan ve insanlarını katleden NATO birliklerinin geri çekilmesini, yeni misyonlar için hazırlık yapıldığı şeklinde yorumlamak mümkün.

Tarihin en geniş katılımlı NATO Zirvesi Chicago'da yapılacak

20-21 Mayıs tarihlerinde ABD’nin Chicago kentinde düzenlenecek olan NATO Liderler Zirvesi’ne yaklaşık 60 ülke katılacak. NATO üyesi 28 ülkenin yanı sıra üye olmayan ülkelerin de katılımının sağlanacağı zirvede devlet başkanları, başbakanlar ve dışişleri bakanları bir araya gelecek.

Yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile ABD’nin üçüncü büyük kenti olan Chicago, ABD Devlet Başkanı Barack Obama’nın isteği üzerine, NATO Zirvesine ev sahipliğini yapacak. Zirvenin yoğun ikili görüşmelere sahne olacağı düşünülüyor.

Rasmussen: 'Füze kalkanını Türkiye istedi'

NTV Brüksel muhabiri Güldener Sonumut'un sorularını yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen füze savuna siteminin kendi topraklarında bulunmasını Türkiye'nin talep ettiğini söyledi.

Rasmussen, Türkiye'de de konuşlandırılması beklenen NATO'nun füze savunma sistemiyle ayrıntıların ABD'nin Chicago kentinde konuşulacağını vurguladı.

Füze kalkanı yalanları ve gerçekleri...

Türkiye'de kurulacak NATO erken uyarı radarının yankıları devam ederken, geçtiğimiz gün Radikal gazetesinden Deniz Zeyrek'in Türkiye'nin doğusunun füze saldırılarından korunamayacağını yazması, tartışmalara yeni bir boyut ekledi. Zeyrek, Malatya Kürecik'teki üsse kurulacak radarı veya Türkiye'nin doğusundaki herhangi bir yeri hedef alan Rusya veya İran menşeli füzelerin, NATO füze bataryalarının yerleştirileceği en yakın yer olan Romanya'dan gönderilecek önleyici füzelerle bile imhasının mümkün olmadığını yazdı.

Pages