Fırat Haber Ajansı

Sözleşmeli erlerin ölümlerinin gizlendiği iddiası hâlâ aydınlatılmayı bekliyor

Daha önce BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt’un Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine de getirilen sözleşmeli erlerin ölümlerinin gizlendiği iddiasına aradan geçen zamana rağmen yetkililer tarafından tatmin edici herhangi bir cevap verilemediği görülüyor.

Sabıkalı karakolda avukat tartaklandı

Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre Fatih’te Ahmet Koca’nın polisler tarafından dövüldükten sonra götürüldüğü Aksaray Şehit Vedat Ulusoy Polis Merkezi’nde bu kez de bir yıl önce bir avukatın darp edilip gözaltına alındığı ortaya çıktı. Kendisine meydan dayağı atıldığı halde Koca aleyhinde gerçek dışı tutanak düzenleyen karakol, Avukat Bülent Kurt’ta da benzer bir yol izledi. Kurt’un bir polisin boğazına sarıldığı ve karakolu PKK’ye hedef gösterdiği ileri sürüldü.

Esra Arsan'ın işine son mu verildi?

28 Mayıs Pazartesi gunü, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı, Esra Arsan'a sözlü olarak 'kendisiyle anlaşamadıkları' için işten çıkartıldığını iletti.

Geçtiğimiz hafta, Yeni Akit gazetesi, Fırat Haber Ajansı'na röportaj veren Doç. Dr. Esra Arsan'ı hedef gösterek, "Üniversitede bir PKK yandaşı" başlıklı bir haber yapmıştı. Akademisyenler ve öğrencileri Arsan'a sahip çıkarken, Arsan Yeni Akit'e dava açacağını söylemişti.

Arsan'ın öğrencileri eylem hazırlığı yapıyorlar ve henüz yazılı olarak açıklanmayan bu kararın geri çektirilmesine çalışıyorlar.

Haber yazmak KCK eylemi oldu

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklarının çoğunun basın mensuplarından oluştuğu 36’sı tutuklu 44 sanıklı 3. KCK iddianamesini dün kabul etti. 800 sayfadan oluşan iddianamede 32 sanık KCK üyeliği ile 12 sanıksa KCK yöneticiliğiyle suçlanıyor. Davanın ilk duruşması 10 Eylül tarihinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülecek.

Gazetecilerin gözaltına alınmasına Ankara’da da tepki

KCK adı altında yapılan operasyonlar kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır ve Van’da yapılan baskınlarda Dicle Haber Ajansı, Fırat Haber Ajansı, Etkin Haber Ajansı, Birgün, Evrensel, Özgür Gündem, Özgür Halk ve Demokratik Modernite, Vatan çalışanlarının gözaltına alınması üzerine Ankara’da Yüksek Caddesi’nde basın açıklaması yapıldı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şubesi’nin yaptıkları basın açıklamasını ÇGD Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Bulut okudu.

PKK: Ankara'daki patlamayla ilgimiz yok

ANF'nin haberine göre HPG Anakarargah Komutanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “20 Eylül günü Ankara’da yaşanan patlama sonucunda yaşanan can kayıplarından direkt hareketimizi ve HPG güçlerimizi sorumlu tutan yeminli PKK düşmanları kamuoyunu manipüle etmektedir” diye belirtti.

Öcalan'dan Anayasa'da destek şartı

Abdullah Öcalan'ın dün avukatlarıyla gerçekleştirdiği görüşmede yaptığı açıklamalar Fırat Haber Ajansı'nda (ANF) yayımlandı. Son siyasi gelişmeleri değerlendiren Öcalan, Anayasa tartışmalarına ilişkin olarak, "AKP’nin sunduğu bu Anayasa paketinin desteklenmesi tek şarta bağlıdır, bu şarttan önceki haftalarda da bahsetmiştim: "Demokrasi ve İnsan Hakları" şartı... Bu şartın içinde öncelikli ve en önemli olarak yer alan husus 'Demokratik Anayasa'dır" dedi.

Gülen cemaati “titan zinciri” gibi

Fırat Haber Ajansı (ANF) yaptığı bir özel haberde Fethullah Gülen’in Bitlis’teki örgütlenmesine yer verirken, haberde “Fetullahcıların ekonomik örgütlenmesi ‘titan zinciri’nin bir benzeri gibi” ifadelerine yer verildi.

Mahmurlular Beşir Atalay'ı yalanladı

Fırat Haber Ajansı'nın konuya ilişkin bugünkü haberinde, Mahmurlular'ın, "Böyle bir toplu dönüş yok. Devlet, 'Demokratik açılım'ın içini doldursun, taleplerimizi yerine getirsin, o zaman döneriz" dedikleri belirtildi.

Pages