6 Kasım YÖK Eylemi

Balıkesir Valiliği TKP'li Öğrencilerin afişini yasakladı

Balıkesir’de Valilik, Türkiye Komünist Partili Öğrencilerin 6 Kasım tarihinde AKP’ye ve YÖK’e karşı İstanbul Dolmabahçe’deki yapacağı mitinge çağrı için hazırlanan “SERMAYEYE, GERİCİLİĞE, AKP’YE VE YÖK’E KARŞI 6 KASIMDA İSTANBUL’DAYIZ! Fermanları Yırt At Ayağa Kalk!” ibareli afişini, Balıkesir ilinde “huzur ve güvenliğin” sağlanması gerekçesiyle yasakladı.

Mersin Üniversitesi'nden YÖK'e ihtar

Mersin Üniversitesi'nde 6 Kasım'da AKP'ye ve YÖK'e karşı üniversite öğrencileri eylem yaptı. Eylemde TKP'li Öğrenciler, Gençlik Muhalefeti, Emek Gençliği başta olmak üzere birçok üniversite öğrencisi gericiliğe, sermayeye teslim olmayacaklarını gösterdi.

Ankara'da YÖK ve AKP'ye protesto

12 Eylül karanlığının üniversitelere yönelik saldırısının simgesi olan YÖK, kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım'da Ankara'da yüzlerce öğrenci tarafından protesto edildi.Özellikle başkanlığına "resmi" cemaatçi Yusuf Ziya Özcan'ın atanmasından itibaren, AKP politikalarının üniversitelerdeki uygulayıcı kurumu kimliğine bürünen YÖK'e karşı protesto, AKP'nin üniversitelere yaptığı gerici, piyasacı ve faşizan saldırılara karşı "Üniversiteler bilimin, aydınlığın ve ilericiliğin kalesidir" cevabını yükseltmeyi hedef aldı.

YÖK protestosuna orantısız medya şiddeti

Dün Bolu İzzet Baysal Üniversitesi'nde "Üniversitelerimizi AKP'ye ve YÖK'e teslim etmeyeceğiz" başlığı ile gerçekleştirilen YÖK protestosunda bir de skeç oynandı.

Bir haber ajansı ise skeçten hareketle, haberi öğrenciler "YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan rolünü oynayan öğrenciyi temsilen döve döve öldürdü" diyerek verdi.

Üniversite öğrencilerinin talepleri ve eylemin amacı üzerinde durmayan haberde, skeç uzun uzun anlatılarak, öğrenciler "temsili" katil ilan edilmesi tercih edildi.

6 Kasım

KENTİN SESİ - İZMİR Yazıları

Bir iki haftadır Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’nin kampüsünde heyecanlı bir telaş vardı. Kantinde pankart ve dövüz hazırlayan öğrenciler, sağda solda imza masaları, panolarda afişler… Sağanak yağmurların ardından güneşli bir 6 Kasım sabahı iyi gelmiş olmalı kampüse.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde YÖK protestosu

Bugün saat 12.15’de Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri YÖK’ün kuruluş yıldönümü sebebiyle “Piyasacılığa, gericiliğe, faşizme karşı bağımsız, özgür, demokratik ve parasız bir üniversite için ayağa kalkıyoruz” diyerek protesto gösterisi yaptılar.

YÖK'e ve sermayeye karşı birleştiler

Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) 28. kuruluş yıldönümü nedeniyle bugün, binlerce öğrenci, üniversiteleri sermaye ve gericilik adına teslim almaya çalışan AKP ve YÖK'e karşı eylem yapacak.

TKP'li Öğrenciler, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri ve Emek Gençliği'nin birlikte örgütlediği, İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir başta olmak üzere birçok kentte gerçekleştirilecek eylemlere, akademisyenler ve aydınlar da destek veriyor.

Üniversite öğrencileri YÖK’e karşı birleşti

Anadolu Üniversitesi’nde 6 Kasım’da yapacakları ortak eyleme çağrıda bulunan gruplar Osman Gazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İki Eylül kampüsünde etkinlikler düzenledi.