19 Aralık

Çorum’da 19 Aralık Katliamı Paneli yapıldı

Çorum'da TKP, EMEP, ÖDP ve Toplumsal Dayanışma'nın içinde bulunduğu Çorum Öğrenci Platformu tarafından, cezaevlerinde “Hayata Dönüş” adıyla tutsakların katledildiği 19 Aralık katliamının 12. yılında TKP İl binasında bir panel düzenlendi.

"F tipi cezaevi uygulaması sadece devrimci tutsaklara yönelik mi yoksa toplumu da F tipleştirmeye yönelik bir uygulama mı?" başlığı altında yapılan panele geniş katılım sağlandı.

19 Aralık Katliamı'nın sorumluları hâlâ serbest

19 Aralık 2000'de, koğuş sisteminden F- tipi cezaevi uygulamasına karşı ölüm orucunu sürdüren devrimci tutuklu ve hükümlülere karşı 20 cezaevinde eş zamanlı saldırılar gerçekleştirildi. Alay edercesine "Hayata Dönüş" diye adlandırılan katliamla ilgili soruşturma 10 yıl sonra başlarken, geçen sene operasyonun Bayrampaşa Cezaevi'nde "Tufan Planı" adı altında gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Aradan geçen 12 yıla rağmen sorumlular hala cezalandırılmadı.

Aytaç Yalman tanık olarak dinlenecek

DHA'dan Cem Tursun ve Bulut Mülhim'in haberine göre 19 Aralık 2000 tarihinde Bayrampaşa ve Ümraniye cezaevlerinde düzenlenen ve 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan 'Hayata Dönüş' operasyonuna ilişkin 39 askerin yargılandığı davada mahkeme dönemin Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

AİHM 'Hayata Dönüş' operasyonunda Türkiye'yi suçlu buldu

AA'nın haberine göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 19 Aralık 2000'de, Bayrampaşa Cezaevindeki açlık grevini sona erdirmek için polisini düzenlediği “Hayata Dönüş” operasyonları ile ilgili ortak şikayet başvurusunda Türkiye'yi haksız buldu.

AİHM, F-tipi cezaevlerini protesto etmek için düzenlenen açlık grevine katılan ve polis operasyonu sırasında yaralanan Erol Arıkan, Hacer Arıkan, Turhan Tarakçı ve Dinçer Otluçimen'in yaptıkları ortak başvuruda, “Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 'nin 2. maddesini ihlal ettiğine” hükmetti.

Polis öğrencilere karşı kimyasal gaz mı kullandı?

CNN Türk'ün haberine göre 13 Kasım'da tutuklu öğrencilerin serbest bırakılması ve parasız eğitim talepleriyle İstanbul Üniversitesi'nin önünde Beyazıt Meydanı'nda kampanya başlatan öğrenciler, çadır kurdu. "Parasız eğitim, sınavsız gelecek" sloganıyla kampanya başlatan öğrencilere yanıt ise polis şiddeti oldu. Polis, çadırlarını kaldırdığı ve gözaltına aldığı öğrencilere karşı gaz kullandı ve şiddet uyguladı. Öğrenciler, polisin müdahale sırasında kalkan ve silah dipçiklerini de kullanarak kendilerini darp ettiğini anlattı.

Belgeleriyle "Hayata Dönüş Operasyonu"

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Avukat A. Güçlü Sevimli, 19-22 Aralık 2000 tarihlerinde gerçekleşen ve kanlı bir katliamla sonuçlanan "Hayata Dönüş" operasyonlarını kitaplaştırdı. Kitap, “Hayata Dönüş” operasyonlarının nedenleri ve operasyonların nasıl gerçekleştiğine dair kapsamlı bilgiler veriyor. Kitapta “Hayata Dönüş” operasyonları belgeler ışığında ortaya konuyor.

"Unutulmamalı ve unutturulmamalı"
Çağdaş Hukukçular Derneği Yayınları'ndan basılan kitabın giriş kısmında şu ifadeler yer alıyor:

C1 Kadınlar Koğuşu

Siz hiç eti yanmış bir kadın gördünüz mü? Sessiz çığlıklarıyla bakarken o güzel gözleriyle yüzünüze, bedenini kundaklayanları gördünüz mü bir kadının gözlerinde? Yakamadıkları gözlerine bakıp yakamadıkları sözlerini dinlediniz mi?..

İnsanlığa karşı yapılan iki operasyon

19 Aralık 2000’de devletin tüm acımasızlığıyla hiçbir insanlık kuralını tanımadan yok etmek için girdiği cezaevlerinden geriye onlarca devrimcinin cesedi ve asla unutulmayacak bir vahşet kaldı. Operasyonun adı ise eşine edebiyat tarihinde bile az rastlanır cinsten bir ironiye örnek teşkil edecek şekilde seçilmişti: “Hayata dönüş!”

"32. yılında canlarımızı Maraş'ta anıyoruz"

1978 yılında Alevi ve solcu yuttaşlara dönük gerçekleştirilen Maraş Katliamı'nın 32. yılı nedeniyle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Av. Fevzi Gümüş bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

İşte Zaman'ın katliam destekçiliği!

19 Aralık 2000 tarihinde Bayrampaşa Cezaevi’nde devrimci tutsakların F tipi tecrite karşı başlattıkları ölüm oruçlarına son verme iddiasıyla gerçekleştirilen, 28 devrimcinin hayatını kaybettiği “Hayata Dönüş” operasyonu davası, önceki gün duruşmayla devam etti. Zaman gazetesi, duruşmayla ilgili verdiği haberde olayın katliam boyutuna dair de bazı ifadelere yer verirken, utangaç bir biçimde operasyonu Ergenekon’un yaptığı imasında bulundu.