TMMOB: Soma kararı vicdanları sızlattı

Soma katliamı davasında işletmenin patronu Alp Gürkan başta olmak üzere 37 sanığa beraat verilmesine tepki yağıyor. TMMOB'tan yapılan açıklamada, 'Halkın vicdanını sızlatan bu kararın kabullenilmesi mümkün değil' denildi.
Haber Merkezi
Çarşamba, 11 Temmuz 2018 15:17

Soma katliamı davasında işletmenin patronu Alp Gürkan başta olmak üzere 37 sanığa beraat verilmesine tepki yağıyor.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, kurul adına yaptığı açıklamada, "Halkın vicdanını sızlatan bu kararın kabullenilmesi mümkün değil" dedi. 

TMMOB açıklamasının tamamı şöyle: 

Türkiye’nin en büyük maden facialarından biri olan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Maden Faciasının görüldüğü dava, 3 yılın ardından tamamlandı. 51 Sanığın yargılandığı davada, şirket sahibinin de aralarında bulunduğu 37 sanık beraat ederken, 14 sanık hakkında 6 ila 22 yıl arasında değişen miktarlarda ceza verildi.

301 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce ailenin yıkıldığı, bölgede ve toplumda büyük bir travma yaratan bir faciada verilen bu karar adalete olan güveni bir kez daha sarsmış, vicdanları sızlatmıştır.

Facianın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra başlayan dava, başından itibaren eksik ve sorunlu olarak yürütülmüştür. Yaşanan faciadan  Soma Kömür İşletmeleri AŞ yöneticileri kadar, ocağının denetim görevini yerine getirmeyen Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da sorumludur. Mahkeme en başından itibaren kamu kurumlarının ve siyasi otoritenin sorumluluğunu göz ardı ederek, davanın yanlış bir zeminde ve eksik biçimde yürütülmesine neden olmuştur.

Halkın vicdanını sızlatan bu kararın kabullenilmesi mümkün değildir. TMMOB olarak tüm sorumlular hak ettikleri cezayı alana kadar sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.