Skandal anket: Mersin'de 16 işçi Alevi olduğu için işten çıkarıldı!

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 16 işçi işten çıkarıldı. İşçilerin Alevi oldukları için işten çıkarıldığı belirtiliyor.
soL - Mersin
Salı, 10 Şubat 2015 16:06

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde taşeron şirket bünyesinde çalışan 16 işçi, dün sabah saatlerinde işten çıkarıldı.

İşçilerin işten çıkarılmasından kısa süre önce taşeron firma yetkilileri tarafından skandal bir anket yapılmış, işçilere, “Nerelisin, mezhebin ne, neden evlenmiyorsun, hangi partiye oy veriyorsun?" gibi sorular sorulmuştu.

Yapılan anketin hemen ardından çoğunluğu Alevi olan 16 işçinin işten çıkarılması büyük tepki çekti.

İşçiler konuya ilişkin soL'a yaptıkları açıklamada, "Bizi işten çıkarmalarının nedeni tamamen siyasidir. Burda yapılan fişlemeler ve işten çıkarmalar AKP'nin sağlıkta kadrolaşma politikalarının sonucudur. Bu hastanede 10 yıldır çalışan arkadaşlarımızı bile sadece Alevi oldukları için işten çıkardılar" ifadelerini kullandı.

Bugün sabah saatlerinde bir araya gelen hastane çalışanları, bir saatlik işe geç başlama eyleminin ardından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması şu şekilde:

Hastaneyi yönetenleri, bu ülkeyi ve hastaneyi sahipsiz sanan, işçinin alın terinden nemalanan taşeron şirket KAYACI’nın insanlık dışı yaptığı görüşmeler ve anketler sonucu 16 sağlık işçisini işten attığı için buradayız.

Hastane Başhekimi ve Mersin Üniversitesi Rektörü derhal arkadaşlarımızın işe geri dönüşlerini sağlamalıdır. İşe geri dönüşler olmadığı takdirde bugün burada başlattığımız 1 saat işe geç başlama eylemimizi büyüterek sürdüreceğiz.