Komünist Parti'den grev yasağı açıklaması: Metal işçisi boyun eğmeyecek!

AKP'nin metal işçilerinin grevini yasaklama girişimine ilişkin Komünist Parti'den açıklama geldi. Açıklamada, "patronların partisi patronların imdadına koştu ama, metal işçisi grev yasaklamaya boyun eğmeyecek" denildi.
Cuma, 30 Ocak 2015 16:53

Komünist Parti, AKP'nin grev yasaklama girişimine ilişkin açıklama yaptı, "metal işçisi boyun eğmeyecek" dedi.

Açıklama şöyle:

Patronların partisi patronların imdadına koştu ama
Metal işçisi grev yasaklamaya boyun eğmeyecek
Birleşik Metal İş Sendikası'nın işçilerin büyük desteği ve coşkusuyla dün başlattığı grev Bakanlar Kurulu tarafından "Milli Güvenlik" gerekçesiyle durduruldu. İşçiler sadece ülke için değil insanlık için bir güvenlik tehdidi olan AKP hükümetine de patronlara da boyun eğmeyecektir.

Dün başta Gebze olmak üzere çeşitli kentlerde onlarca fabrikada, büyük bir coşkuyla başlayan metal grevi Bakanlar Kurulu kararı ile durduruldu. AKP, grevi “milli güvenliği bozucu nitelikte” olduğu kanaatine varmış.

Bu, işin kağıt üzerindeki gerekçesidir. Geçen yıl cam işçilerinin grevi de aynı nedenle yine AKP hükümeti tarafından ertelenmişti.

Korkuyorlar...

12 Eylül faşist darbesinin bir numaralı örgütü Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile 12 Eylül'ün çocuğu AKP'nin korkusu aynıdır. İşçi sınıfının hakları ve geleceği için ayağa kalkmasından korkuyorlar. Grev sermaye diktatörlüğünün huzurunu tehdit ediyordu!

AKP, bu kararla bir kez daha, sermayenin partisi olduğunu kanıtladı. MESSİ'i çatırdatacak kadar etkili başlayan metal grevi, patronları zor durumda bıraktı. Metal baronlarının tehditleri, grevi kırma girişimleri, işçinin örgütlülüğü ve kararlılığı sayesinde boşa düşürüldü. Mecburen hükümet, paniğe kapılan patronların imdadına yetişti.

Ancak çabaları boşunadır. Daha iyi bir gelecek ve insanca bir yaşam için ayağa kalkan işçi asla boyun eğmez. Birleşik Metal-İş Sendikası ve üyesi binlerce metal işçisi grevdeyken yalnız değildi, grev hakkı gaspedilmeye çalışılırken de yürütecekleri  mücadelede yalnız olmayacaklar.

Sermaye düzeni mutlaka yenilecek.

Komünist Parti