Cumhurbaşkanı ile Başbakanı eleştirdi, 'gizli damgalı' yazıyla işten çıkarılması istendi

Çanakkale'de taşeron firmada temizlik işçiliği yapan kadının cumhurbaşkanı ve başbakanı eleştirdiği gerekçesiyle valilik tarafından işten çıkarılması talep edildi.
DHA
Pazartesi, 09 Mart 2015 13:31

Çanakkale'de de Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün temizlik departmanında çalışan işçinin, sosyal paylaşım sitesi Facobook'taki kişisel profilinden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştiren yolsuzluk operasyonları ile hükümetin politikalarını eleştirdiği paylaşımlar nedeniyle işten çıkarılması istendi.

Çanakkale Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü, çalışan hakkında gerekli işlemin yapılması istenen, 'gizli' damgalı resmi yazıyı, taşeron firmaya gönderdi. Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük adıyla yazılmış olan yazının en üst bölümünde, 'gizli' ibaresi yer aldırken 'T.C. Çanakkale Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü' başlıklı resmi yazının 'konu' bölümünde ise 'temizlik elemanı A.S.' ifadesi kullanıldı.

Taşeron firmaya gönderilen Müdürlük yazısında, 'Şirketiniz bünyesinde, ilimiz, toplum sağlığı merkezinde, temizlik personeli olarak görev yapan A.S.'nin, internet sosyal paylaşım sitesinde, sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız ile ilgili yayımladığı mesajlar, ihbar olarak Halk Sağlığı Müdürlüğümüze intikal ettirilmiş olup, yazımız ekinde gönderilmiştir. Konunun, 4857 sayılı İş Kanunu'na göre değerlendirilerek en geç 18.12.2014 tarihine kadar müdürlüğümüze yazılı bilgi verilmesi hususunda, gereğini rica ederim' denildi. Resmi yazınını yanı sıra, A.S.'nin paylaşımları da yine yazıya ek olarak firmaya ulaştırıldı.

Bu yazı üzerine A.S.'yi işten çıkarmayan taşeron firma, avukat Mehmet Bülent Ötkün'den hukuki yardım istedi. Dosyayı inceleyen Ötgün, "Bu talep, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü düzenleyen hükümlerine, ayrıca AİHM'in emsal kararlarına aykırıdır" dedi.

Bu arada, A.S.'yi, işten çıkarmayan firmanın, yenilenen ihaleyi kazanamadığı öğrenildi. Bunun sonrasında gelen yeni firmanın ise A.S.'yi işten çıkarttığı, eski firma yetkililerince ifade edildi.