Birleşik Metal İş: 'Sadece işyerlerinde değil, sokaklarda da'

DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası'ndan Bakanlar Kurulu'nun verdiği grevi 60 gün erteleme kararına yanıt geldi: "Grev hakkımızı gasp edenlerle aynı masaya oturmayacağız".
Cuma, 30 Ocak 2015 19:54

Sendika Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada "grev hakkının ortadan kaldırılması kararıyla bir kez daha sermaye ile işçiler arasında kimden yana olduğunu ortaya koymuştur" denildi.

Sendika Bakanlar Kurulu'nun erteleme için gösterdiği gerekçeye yorumu ise "Milli güvenlik denilen şeyin gerçekte sermayenin güvenliğinden başka bir şey olmadığı ve Bakanlar Kurulu'nun gerçekte sermayenin bir kurulu olarak hizmet verdiğininin kanıtıdır" oldu.

Açıklamadan satır başları şöyle:

ERTELEME DEĞİL HAK GASPI

* Bakanlar Kurulu'nun kararı, Danıştay tarafından iptal edilmedikçe yeniden grev başlayamaz. Bu nedenle erteleme değil hak gaspı söz konusudur.

* Birleşik Metal-İş Sendikası ve üyeleri grev kararı aldıkları zaman bir şeyin altını kalın çizgilerle çizmişlerdir: Bedeli ne olursa olsun onu ödemeye hazırız!

AYNI MASAYA OTURMAYACAĞIZ

* Bakanlar Kurulu kararının yasal sonucu 60 gün boyunca ile arabuluculuk kurumu devreye girecektir. Açık ve net söylüyoruz: Grev hakkını gasbeden bir hükümetin belirleyeceği hiçbir arabulucuyla ve işçilerin hak mücadelesine saygı göstermeyi öğrenemeyen sermaye örgütüyle bu süreçte aynı masaya oturmayacağız.

* Bir kez daha söylüyoruz. Arabulucu değil hakkımızı istiyoruz. Alıncaya kadar üretimden gelen gücümüz de dahil meşru mücadele yöntemlerini kullanmaya devam edeceğiz.

SADECE İŞYERLERİNDE DEĞİL SOKAKLARDA DA

* Bu karar bizi rahatsız ettiği gibi, bu kararla rahatlamayı umanları da rahatsız edecek. Üstelik misliyle! Sadece işyerlerinde değil, sokaklarda da!

Sonuçlardan biz sorumlu değiliz. Sorumlu olanlar hakkımızı gasbedenler yani AKP iktidarı ve dağılmaya başlayan sermaye örgütü MESS’tir.