Nabucco'da şimdi de Türkmen çelişkisi

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, ellerinde biriken doğalgazı Nabucco Projesine sağlayabileceklerini söyledi. Aynı gün açıklama yapan Avusturyalı bir yetkili ise kısa vadede Türkmenistan'ın Nabucco'ya destek veremeyeceğini söyledi.
Pazar, 12 Temmuz 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Nabucco projesine doğalgaz sağlamaya hazır olduklarını açıkladı. ''Halihazırda ülkemizde ticaret için fazladan doğalgaz birikti" şeklinde konuşan Berdimuhamedov, bu gazı Nabucco projesine sağlamaya hazır olduklarını ifade etti. Berdimuhamedov bununla beraber Türkmenistan'ın Nabucco projesine desteğinin şartlı olduğunu projeye sağlayacakları gazı kendi ülkelerinin sınırında, alıcı olacak ülkelere doğrudan satmak istediklerini bildirdi.

Berdimuhamedov ayrıca aynı gün içerisinde Doğalgaz ve Petrolden sorumlu yardımcısı Taçberdi Tagiyev'i görevden alarak, onun yerine Baymurat Hocamuhammedov'u atadı.

ABD'nin ikna turu
Türkmenistan'ın Nabucco projesi konusunda karar değiştirmesinde ABD'nin etkili olduğu düşünülüyor. Berdimuhamedov tarafından yapılan açıklamanın, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'ün Türkmenistan ziyareti sırasında yapılması bu kanıyı güçlendiriyor.

Berdimuhamedov tarafından yapılan destek açıklamasının hemen ardından ABD'nin Aşkabat Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı düzenleyen William Burns, Türkmenistan'ın projeye verdiği destekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Burns ayrıca ABD'nin enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinin de Türkmenistan'da yatırım yapmak istediklerini belirtti.

Yıldız rahatladı
Öğlen saatlerinde NTV televizyonunda canlı yayına çıkan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkmenistan'dan gelen açıklamanın ardından bir hayli rahatlamış görünüyordu. Önceki gün Azerbaycan ile sonuca bağlanamayan görüşmelerin ardından "Türkiye Nabucco için tek başına kaynak aramak durumunda değildir" şeklinde bir açıklama yapan Yıldız dün ağız değiştirerek "boru hattının dolması ile ilgili bir sorun yaşanmaz. Doğuda bu gaz kaynakları, batıda da müşteriler oldukça her iki kesimin Nabucco’da buluşacaklarına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov'un sözlü açıklamasının verdiği rahatlama, Yıldız'a ilginç bir güven de vermiş gibi görünüyor. NTV'deki programda Rusya'ya da değinen Yıldız, "Uluslararası siyaset çok çabuk değişebiliyor. Yarın Rusya Nabucco'nun müşterisi olursa şaşırmayın" şeklinde, Rusya'nın Nabucco projesine dair yaptığı tüm açıklamaları görmezden gelen bir tahminde bulundu.

Avusturya'dan çelişkili açıklama
Diğer yandan gün içerisinde Avusturya'dan gelen bir açıklama zihinlerde soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Projenin Avusturyalı ortağı olan OMV şirketi Başkanı Wolfgang Ruttenstorfer tarafından yapılan bir açıklamada, kısa vadede Türkmen gazının projeye dahil olmayacağı ve Nabucco boru hattının tam kapasitede çalışamayacağı ifade edildi.

Rus Kommersant gazetesine bir açıklama yapan Ruttenstorfer, Nabucco boru hattının kapasitesinin 31 milyar metreküp olarak tasarlandığını, ancak ilk yıllarda bu kapasitenin ancak 8-10 milyar metreküplük kısmının kullanılabileceğini belirtti. Bu miktarın 7-8 milyar metreküplük kısmının Azerbaycan ve Irak'tan, 1-2 metreküplük kısmının ise Mısır'dan karşılanacağını dile getiren Ruttenstorfer, Türkmenistan'ın kısa vadede projeye gaz tedarik etmesinin beklenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Berdimuhamedov'un açıklamasının henüz bir kesinlik taşımıyor olması ve OMV Başkanı Ruttenstorfer'in olumsuz yorumları akıllara "acaba Bakan Yıldız erken mi rahatlıyor?" sorusunu getirdi.