Mayıs döneminde de işsizlik oranı değişmedi

İşsizlik oranı, yaz aylarına doğru inşaat ve tarım sektörlerinin canlanmasıyla Mayıs döneminde yüzde 8.2 düştü. Bu rakam 2001 yılından bu yana görülen en düşük işsizlik oranı olması sebebiyle dikkat çekerken, işsizlik verilerin düşmesi mevsimsel etkilerden kaynaklanmakta.
Çarşamba, 15 Ağustos 2012 19:45

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, ''2012 Mayıs Dönemi Sonuçları''nı açıkladı. Buna göre, işsizlik oranı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1.2 puan azalarak yüzde 8.2'ye geriledi. Bu rakam 2001 yılından bu yana görülen en düşük işsizlik rakamı.

Uzmanlara göre, söz konusu bu düşüşün genel işsizlik oranında yaşanması mevsimsel faktörlerden kaynaklandığının bir göstergesi. Esas olarak mevsimsellikten arındırılmamış işsizlik verilerine bakıldığında ise işsizlik oranının sabit kaldığı ve aslında yaklaşık yüzde 9 oranında olduğu görülmekte.

TÜİK verilerine göre, geçen yılın Mayıs döneminde 2 milyon 550 bin kişi olan işsiz sayısı, 2012'nin aynı döneminde 2 milyon 272 bin kişiye geriledi. İstihdam ise 24 milyon 445 bin kişiden (yüzde 45.7), 25 milyon 282 bin kişiye (yüzde 46,3) çıktı. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 90 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 747 bin kişi arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü göstergelerine bakıldığında Mayıs döneminde işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0,1 puanlık artışla yüzde 49,8, istihdam oranı da 0,1 puanlık azalışla yüzde 45,3 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı ise herhangi bir değişim göstermedi ve yüzde 9 seviyesinde gerçekleşti.

İşgücüne katılma oranı değişmedi
Diğer taraftan Mayıs döneminde, Türkiye genelinde işgücüne katılma oranı, geçen yılın aynı dönemine göre değişim göstermedi ve yüzde 50,5 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre, erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,6 puanlık azalışla yüzde 71,4, kadınlarda ise 0,4 puanlık artışla yüzde 30,2 oldu.

Sektörel kompozisyona bakıldığında ise istihdam edilenlerin yüzde 25,2'si tarım, yüzde 18,8'i sanayi, yüzde 7,2'si inşaat, yüzde 48,8'i ise hizmetler sektöründe yer aldığı görülmekte.
Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında hizmetler sektörünün payının 1,2 puan arttığı, buna karşılık tarım sektörünün payının 0,5 puan, sanayi sektörünün payının ise 0,7 puan azaldığı görülmekte.

Kayıt dışı istihdam yüzde 39,9
Yaptığı işten ötürü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 2,8 puanlık azalışla yüzde 39,9'a geriledi. Bu dönemde, 2011'in aynı dönemine göre tarım sektöründe sosyal güvenlikten yoksun çalışanların oranı yüzde 83,1'den yüzde 83,3'e yükseldi, tarım dışı sektörlerde yüzde 28,7'den yüzde 25,3'e düştü.

Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 15,9
Genç nüfusta işsizlik oranı da 2011 yılının aynı dönemine göre 1,6 puan azalarak yüzde 15,9'a geriledi. Söz konusu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 17,5 düzeyindeydi.
Mayıs dönemi itibarıyla tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 12'den yüzde 10,4'e geriledi.

İşsizler arasında çoğunluk işi geçici olup, sona erenlerde
İşsizlik gerekçelerine bakıldığında ise işsizlerin yüzde 26,1'ini çalıştığı iş geçici olup işi sona erenler, yüzde 13,9'unu işten çıkarılanlar, yüzde 21,1'ini kendi isteğiyle işten ayrılanlar, yüzde 6,5'ini iş yerini kapatan/iflas edenler, yüzde 9,8'ini ev işleriyle meşgul olanlar, yüzde 10,9'unu öğrenimine devam eden veya yeni mezun olanlar yüzde 11,8'ini ise diğer nedenler oluşturdu.

Gürsel: “Ekonomideki yavaşlamanın etkileri daha sonraları görülecek”
TÜİK verilerini değerlendiren uzmanlar ise, gerçek rakamlara ulaşmak için mevsim etkisinden arındırılmış verilere bakılması gerektiğini dile getirmekte.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) Direktörü Seyfettin Gürsel, bugün açıklanan mayıs dönemi işsizlik verilerinde ciddi bir mevsimsel etki olduğunu ifade etti. Gürsel, "Verilerde ciddi bir mevsimsel etki var. Yaz aylarına doğru doğal olarak istihdam artar işsizlik düşer. Esas mevsim etkisinden arındırılmış veriye bakmamız gerekir. Orada da yatay bir seyir var ve işsizlik aslında yaklaşık yüzde 9 oranında" dedi.

Gürsel, sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen yıla kıyasla ekonominin büyümesinin düştüğü kesin, ama büyümede düşüş olsa bile bunun ekonomik verilere olan yansıması gecikmeli olacaktır. Aslında oran sürpriz değil. Mevsimsellikten arındırılmış verilere baktığımız zaman, sanayide az da olsa bir büyüme var. Fakat bu daha çok ağırlıklı olarak verimlilik artışlarından kaynaklanıyor. En çok inşaat ve hizmet sektörleri istihdam yaratmaya devam ediyor. İkinci çeyrekte iç talepte de bir canlanma var. Ekonomideki yavaşlamanın etkileri daha sonraları görülecektir."

Şimşek: “Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı yüzde 9”
Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, Bakan Mehmet Şimşek'in, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Mayıs dönemine ilişkin Hanehalkı İşgücü Araştırması'na yönelik değerlendirmelerine yer verildi.

Açıklamaya göre, yaz aylarına doğru mevsimselliğin de olumlu etkisiyle manşet işsizlik oranında hızlı bir düşüş yaşandığını belirten Şimşek, bir önceki aya göre 0,8 puan azalan manşet işsizlik oranının, Mayıs ayında yüzde 8,2 seviyesinde gerçekleştiğini dile getirdi.

Şimşek, şunları kaydetti:

"Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise ekonomideki yumuşak iniş süreci nedeniyle yatay seyrederek yüzde 9 olarak gerçekleşmiştir. İstihdam verilerine baktığımızda son 1 yılda 837 bin, 2007'den bu yana ise 4 milyon ilave istihdam sağlandığını görüyoruz. Sektörel olarak istihdamdaki artışın en önemli kaynağı 703 bin kişiye yeni iş imkânı yaratan hizmetler sektörü olmuştur. Yaz aylarına doğru inşaat ve tarım sektörlerinin canlanmasıyla bu sektörlerde de istihdam artışı pozitif yönde gerçekleşmiştir."

(soL-Ekonomi)