Buğdayda Türkiye'de kuraklık, dünyada rekor

Türkiye'de buğday rekoltesinin kuraklık nedeniyle düşük olacağı ve sorun yaşanacağı tartışılırken, dünya buğday üretimi Çin ve Hindistan'ın buğdaya yönelmesiyle rekora gidiyor.
Çarşamba, 09 Temmuz 2008 08:20

soL (HABER MERKEZİ) Türkiye'de buğday rekoltesinin kuraklık nedeniyle düşük olacağı tartışılırken, Çin ve Hindistan'ın buğday üretimine yönelmesiyle birlikte dünya buğday üretiminin bu yıl 50 milyon ton yükseleceği ve 658 milyon ton ile tarihteki en yüksek seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Hububat Konseyi tarafından hazırlanan bir raporda ifade edilen bilgilere göre, Çin ve Hindistan'ın dışında, ABD, Brezilya, eski Sovyet Cumhuriyetleri ve AB'de de buğday rekoltelerinin yükselmesi bekleniyor. 2008 Temmuz - 2009 Haziran dönemi için yapılan öngörülerde, üretimle birlikte tüketimde de artış olacağı, ancak dünya buğday tüketiminin 634 milyon ton ile üretimin gerisinde kalacağı, böylelikle dünya buğday stoklarının da 24 milyon ton artarak 143 milyon ton düzeyine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dünya buğday stokları 2004-2005 döneminde 141 milyon ton iken, 2007-2008 döneminde kadar gerileyerek 119 milyon tona düşmüştü.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, Türkiye'nin gerektiğinde piyasaya müdahale etmek için yeterli düzeyde buğday stoğu bulundurmuyor olmasının, kurak geçen yıllarda yaşanan sıkıntıyı derinleştirdiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl bu durumun şiddetli biçimde hissedildiğini belirten Çöklü, buğdayın artık stratejik bir ürün haline geldiğini vurguladı ve dünyada üretim artarken Türkiye'de azalıyor olmasının düşündürücü olduğunu dile getirdi.