Bozuk mama krizi Çin'i sarstı

Çin'de büyük panik yaratan bozuk bebek maması skandalı, ülkede ürün kalitesiyle ilgili eleştirilerin yoğunlaşmasına neden oldu. Olimpiyatların ardından Çin yönetimini karalamak için yeni bir fırsat bekleyen bazı Batılı yayın organlarıysa, olayı "Çin'de sosyalizmin çöküşünün göstergesi" olarak yorumladı.
Çarşamba, 24 Eylül 2008 07:58

soL (DIŞ HABERLER) Çin'de dört çocuğun ölümüne yol açan bozuk mama nedeniyle hastalanan bebeklerin sayısı 50 bini geçti. Gıda ve ürün kalite kurumunun başkanı Li Changyang, artan baskılar nedeniyle önceki gün istifa etti. Li, ülkede ve Çin'den süt ürünleri ithal eden ülkelerde büyük paniğe yol açan skandalın ardından istifa eden en üst düzey yetkili oldu.

Süt üreticilerinin, bebek mamalarında kullanılan süte, protein miktarını yüksek göstermek amacıyla plastik ve yapıştırıcı yapımında kullanılan melamin eklediğinin ortaya çıkmasının ardından, 19 kişi tutuklanmıştı.

Böbrek yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan çoğu iki yaşından küçük bebeklerden 104'ünün durumunun ağır olduğu, 12 binden fazla çocuğun da hastanedeki tedavisinin sürdüğü belirtiliyor. Skandal nedeniyle 22 Çin firması ürünlerini piyasadan çekerken, Brunei, Endonezya, Singapur, Malezya, Hong Kong, Tayvan, Japonya, Gabon, Burundi ve Filipinler de Çin malı süt ürünlerini yasakladı.

Şirket şikayetleri görmezden geldi
Ülkenin önde gelen süt tozu üreticilerinden Sanlu'nun Aralık ayından beri şikayet aldığı, ancak bunu yetkililere bildirmediği ortaya çıktı. Daha önce de, Çin malı gıda ve oyuncaklarda sağlığa zararlı madde bulunması üzerine çok sayıda ürün piyasadan çekilmişti. Geçen yıl Çin'de üretilen evcil hayvan mamaları, zehirli madde içerdikleri ortaya çıkınca yasaklanmış, Çin hükümeti de, tepkiler üzerine, ulusal çapta gıda güvenliği kampanyası başlatmıştı.

Batı basını, bebek ölümlerini saldırı malzemesi yaptı
Olayın ardından, ürünlerin kalite yetersizliği nedeniyle Çin'e yöneltilen eleştiriler arttı. Skandalı "Çin Komünist Partisi'nin hatası" olarak göstermeye çalışan Batı basını, "Çin'de sosyalizmin çürümüşlüğünün göstergesi" yorumlarında gecikmedi. Olimpiyatlar öncesinde Çin'e karşı karalama kampanyası başlatan Batı ülkelerindeki bazı yayın organları, Çin yönetiminin olayın üzerini kapatmaya çalıştığını öne sürdü.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ise olaydan sorumlu olan yetkililere gerekli cezaların verileceğini söyledi. Başbakan Wen Jiabao da, hastaneleri ziyaret ederek tedavi gören bebeklerin ailelerinden özür diledi.

Düşük ücretler nedeniyle uluslararası şirketlerin hızla arttığı ülkede, çalışma ve üretim standartlarının düşük olduğu, Çin yönetimi tarafından da kabul edilen bir gerçek. Hükümet, ülkede üretim kalitesiyle ilgili sorunları gündeme getirmesi için ulusal basını teşvik etse de, sık sık yaşanan benzer skandallar, halk arasında büyük tepki yaratıyor.