AKP'nin padişahlık yasası kabul edildi, yandaşlara kıyak gündemde

AKP'nin Meclis gündemine getirdiği ve Meclis'te onaylanan "torba yasa" ile Bakanlar Kurulu’na özelleştirilen kuruluşlarla ilgili yargının iptal kararlarını uygulamama yetkisi verilmişti. Bu yasa ile birlikte özelleştirme vurgunları yargıya takılan yandaşların da yüzü gülecek.
Cumartesi, 28 Nisan 2012 12:35

BDDK, TMSF, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Kurulu Başkanları ve kurul üyelerinin görev süreleri ile özelleştirme davalarında yargı kararlarına ilişkin torba yasa önceki gün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşmıştı. Yasa, Bakanlar Kurulu’na gerektiğinde yargı kararlarını uygulamama yetkisini veriyor.

Yeni kanuna göre özelleştirme uygulamalarıyla ilgili yargının iptal kararı vermesi halinde, son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek. Buna göre özelleştirilen ve devir teslim işlemleri tamamlanan kuruluşlar konusunda yargının iptal kararı vermesi halinde, Bakanlar Kurulu bu yargı kararının uygulanmamasına hükmedebilecek.

Bu kanun ile birlikte, hali hazırda satışları yargı engeline takılan kuruluşların yandaşlara peşkeş çekilmesinin de önü açılıyor.

ekonomiservisi.com'un haberine göre, kanuna eklenen maddenin özeti şu: Özelleştirme ihaleleri konusunda yargının verdiği kararlar bundan böyle yok sayılacak, son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek. Bu yasa bir medya grubunu çok yakından ilgilendiriyor:

13 Mayıs 2003'te yaklaşık 1800 dönümlük arazisi, 185 lojmanı, sosyal tesisleri ve diğer varlıkları ile Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası 1.1 milyon dolara satıldı.

Özelleştirme ihalesi öncesinde 51 milyon dolar değer biçilen Balıkesir SEKA, ihalede tek teklifi veren Yeni Şafak gazetesinin sahibi Albayraklar’a Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayıyla 24 Haziran 2003 tarihinde devredildi.

9 yıldır kapısı kilitli
Bursa 2. İdare Mahkemesi 28 Temmuz 2003´te, satılmasında kamu yararı ve özelleştirmenin amacına uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı ve sonra da iptali kararı verdi. Karar temyiz edildi ve başka yargı organları Balıkesir SEKA’nın iadesi için 5 karar daha aldı. Ancak o tarihten bu yana yani tam 9 yıldır Balıkesir SEKA, Albayraklar’dan geri alınamıyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Balıkesir SEKA’yı geri alamamasının nedeni ise Albayraklar’ın açtığı 700 bin liralık tazminat davası. Bu dava nedeniyle SEKA’nın kapısına kilit vurulmuş durumda. Kısacası, devlet kendi malını 9 yıldır çalıştıramıyordu. Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş devredilen tüm taşınır taşınmaz mallar ile irtifak ve kullanım hakları üzerine ihtiyati tedbir koydurmuştu.

Gece yarısı Meclis’ten geçen kanuna göre özelleştirme uygulamalarına yönelik açılan davalarda, ihaleyi kazanan yatırımcıya devrin ardından iptal kararı verilmesi sebebiyle oluşacak fiili imkânsızlık karşısında geri dönülemeyecek bir yapının ortaya çıkması halinde Bakanlar Kurulu, yargı kararını uygulamayabilecek.

Canikli: Geri almamız mümkün değil
Yeni yasayla bilikte 9 yıldır kapısı kilitli bulunan ve Danıştay’ın iptal kararına rağmen 9 yıldır devlete iade edilmeyen Balıkesir SEKA, Bakanlar Kurulu kararıyla Albayraklar’a devredilebilecek.
AKP Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli’nin dün Meclis’te “Özelleştirilen yere yatırım yapıldıktan sonra onun devlet tarafından geri alınması mümkün değil” sözleri Balıkesir SEKA konusunda hükümetin Albayraklar lehine karar vereceği beklentisini güçlendirdi. Böylece Albayraklar 51 milyon dolar değer biçilen ancak 1 milyon dolara aldıkları kağıt fabrikası sayesinde rakipleri karşısında büyük bir avantaj elde etmiş olacak.