ABD hükümetinin borcu rekor seviyeye ulaştı

Bu hafta açıklanan verilere göre, ABD hükümetinin borcu 16 trilyon dolara yükselerek rekor bir seviyeye ulaşmış oldu.
Salı, 04 Eylül 2012 17:54

ABD hükümeti, 16 trilyon dolar olarak açıkladığı borç tutarı ile son iki başkanlık dönemindeki borç tutarını üçe katlamış oldu. 104 ülkenin gayri safi yurtiçi hâsılasına tekabül eden borç, son açıklanan verilerle artık ABD ekonomisinin kendisi daha büyük bir hale gelmiş oldu.

Federal Hükümet perşembe gününü 15.99 trilyon dolar borçla kapadığını ilan etmesine karşın bazı bütçe uzmanları perşembe gününün sonunda borç tutarının 16 trilyon dolara ulaşmış olabileceğini tahmin ediyor.

Bütçe Komisyonu Senatör Jeff Sessions, söz konusu borç tutarının ABD için korkunç bir dönüm noktası olmasına rağmen, garip bir biçimde Başkan Obama’nın konuyu umursamaz göründüğünü ifade etti.

ABD borcu dakikada 2 milyon dolar artıyor
Edinilen bilgiye göre kabaca yapılan bir tahminle, ABD ekonomisinin borç tutarının her gün 3.5 milyar dolar ya da dakikada 2 milyon dolar arttığı ifade ediliyor.

On iki yıl önce, yani George Bush'un seçilmesinden önce borç 5.6 trilyon dolar olarak gerçekleşmişti. Başkan Obama’nın göreve başlamasından önceki ay ise, borç tutarının 9.6 trilyon dolara ulaştığı açıklanmıştı. Geçen başkanlık dönemi sırasında ise borç 6.4 trilyon dolar artış göstermişti. Böylelikle mevcut başkan Amerikan tarihindeki en büyük borç miktarına imza atmış oldu.

Ayrıca bu yıla da üst üste dördüncü kez gerçekleşen 1 trilyon dolarlık bütçe açığı damgasını vurmuş oldu.

“Makul bir planımız var”
Başkan Obama’nın önemli danışmanlarından biri, giderek artan borç tutarı ile ilgili olarak “makul” bir planları olduğunu açıklamıştı. Pazar günü Fox News’a konuşan danışman David Axelrod, “Kısa vadede bütçeyi dengeleyemezsiniz, bunu yaparsanız ekonominin gerilemesine neden olursunuz” şeklinde konuşmuştu.

Edinilen bilgiye göre, toplam kamu borç stokunun yüzde 30’u hükümetler arası holdinglerden ve Sosyal Güvenlik Vakıf Fonu’ndan alınan ödünç paradan oluşuyor.

“Ulusal borç saatli bomba”
Concord Koalisyonu icra müdürü Robert Bixby, “Ulusal borç kesinlikle bir saatli bomba. Hiç şüphesiz konuyla ilgili bir şey yapmazsak, sorun kendiliğinden geçmeyecektir. Biz şimdi yaklaşık 200 milyar dolarlık faiz harcaması yapıyoruz. Bu tutar, Afganistan'daki operasyonlar için harcadığımızdan ve yoksular için yapılan sağlık yardımından çok daha fazla” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan geçen hafta Başkan adayı Mitt Romney RNC’de yaptığı konuşma sırasında, arkasında bulunan bir ulusal borç saati ile kongre katılımcılarının dikkatini giderek kötüleşen mali felaket korkusuna çekmeye çalışmıştı.

(soL-Ekonomi)