2009'un en büyük banka batışı

ABD'nin Florida eyaletinde faaliyet gösteren BankUnited FSB isimli bankaya devletin finans kurumları tarafından müdahale edildi.
Cuma, 22 Mayıs 2009 10:30

soL (EKONOMİ) ABD'nin Florida eyaletinde faaliyet gösteren yerel bir banka olan Bank United FSB'ye devlet tarafından müdahale edildi. Tasarruf Denetim Ofisi (OTS) tarafından kapatılan banka, 12,8 milyar dolarlık bilanço değeri ile 2009'un başından bu yana müdahale edilen en büyük banka olma özelliği taşıyor.

ABD'de sene başından bu yana 34 banka kapatıldı.

Kapatıp açıyor, kurtarmış oluyorlar
Bankanın sitesinde, Türkiye'deki TMSF'nin ABD'deki muadili olan Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) tarafından kaleme alınmış bir açıklama bulunuyor.

Açıklamada, OTS tarafından el konan ve FDIC'ye devredilen bankada bulunan tüm mevduatların, yeni ruhsat verilen BankUnited, Coral Gables isimli federal bankaya transfer edildiği belirtiliyor.

Bunu nyanı sıra, açıklamada BankUnited ile FDIC arasında, kapatılan bankanın zararının paylaşılmasına yönelik bir uzlaşmaya varıldığı belirtiliyor. Buna göre, yaklaşık 10,7 milyar dolar olan varlık kaybının BankUnited ile devlet arasında paylaşılacağı, ancak herhangi bir kamulaştırma yapılmayacağı belirtiliyor. Böylelikle bankaya ait finansal varlıkların daha fazla değer kaybetmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Açıklamada ayrıca, BankUnited'ın yeni kurulan bankaya 900 milyon dolar tutarında ek kaynak aktaracağı belirtiliyor.

Açıklamada ayrıca, FDIC'nin kapatılan BankUnited, FSB bankasının ilgilileri karşısında bir sorumluluk sahibi olmadığı tüm ilgililerin yeni kurulan BankUnited, Coral Gables ile temasa geçmeleri gerektiği belirtiliyor.