Yemen'de ABD Büyükelçiliği'ne saldırı

Yemen'de ABD Büyükelçiliği hükümetin işbirlikçi politikaları nedeniyle hedef oldu. Büyükelçiliğe yapılan saldırıda 16 kişi öldü.
Çarşamba, 17 Eylül 2008 15:33

soL (HABER MERKEZİ) Yemen'de bu yılın Mayıs aylarında şiddete geri dönüş sinyalleri verilmiş Şii isyancılarla hükümet güçleri arasında çatışmalar yeniden alevlenmişti.

Bu kez Yemen'deki saldırının hedefi ABD büyükelçiliği oldu. Sana'daki büyükelçiliğe düzenlenen saldırıda elçilik personelinden kimse hayatını kaybetmezken saldırı sonucu asker, saldırganlar ve siviller olmak üzere 16 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıyı kendisini İslami Cihat olarak adını veren bir grup üstlendi. Hedefin ABD büyükelçiliği olmasının nedeni olarak Yemen hükümetinin "terörle savaş" adı altında ABD`ye destek olması gösterildi. ABD büyükelçiliği bu yıl ikinci kez saldırıya uğrarken bu yıl içinde İtalyan büyükelçiliği de bir kez saldırıların hedefi olmuştu.

Görgü tanıklarına göre saldırı, intihar eylemcisinin kullandığı aracın infilak etmesi sonrası, polis üniforması giymiş kişilerin güvenlik güçlerine ateş açması, büyükelçilik binasının da çok sayıda mermiye hedef olmasıyla gerçekleşti.