Suriyeli bakandan sert eleştiri: Erdoğan önce kendi meşruiyetine bakmalı

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el Zubi, "Egemenliğimize uzanan elleri keseriz" dedi. Erdoğan'ın "Esad meşruiyetini yitirdi" sözlerine değinen Zubi, "Erdoğan meşruiyetini kaybetmedi çünkü meşruiyeti hiç olmadı" yanıtını verdi.
Salı, 04 Eylül 2012 15:58

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el Zubi, "Esad meşruiyetini yitirdi" diyen Başbakan Erdoğan'a, "Buna Erdoğan değil, seçim sandıkları karar verir" dedi. Enformasyon Bakanı, Erdoğan'ın sözlerine "Egemenliğimize uzanan elleri keseriz" yanıtı verdi.

"Egemenliğimize dokunan o elleri keseriz"
Şam'da bir basın toplantısı düzenleyen Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el Zubi, Türkiye'nin BM'ye taşıdığı tampon bölge seçeneğini değerlendirerek, "Dünyanın hangi köşesinden olursa olsun egemenliğimize dokunmaya kalkan olursa, o elleri keseriz. Bedelini öderler" dedi. Suriyeli Bakan, Türkiye'yi ağır bir dille eleştirerek tampon bölge teklifine kapıları tamamen kapattı.

"Erdoğan meşruiyetini kaybetmedi, çünkü meşruiyeti hiç olmadı"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Esad meşruiyetini yitirmiştir" sözlerine de yanıt veren bakan Zubi, "Şimdi ben, 'Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de meşruiyetini yitirdi' desem ne olur? 'Meşruiyetini kaybetmedi, çünkü meşruiyeti hiç olmadı'. Böyle söylersem ne anlama gelir? Meşruiyetini kaybettiği anlamına gelir mi? Bir liderin, başkanın ya da partinin meşruiyetine kim karar verir? Seçim sandıkları. Erdoğan ya da bir başkası Beşar Esad'ın meşruiyetini yitirdiğini ne kadar söylerse söylesin, buna seçim sandıkları karar verir. Bu tür konuşmalar saçma" diye konuştu.

"Suriyeli mülteciler korkmasın, geri dönsün"
Suriye Enformasyon Bakanı Zubi, Suriyeli mültecilere de seslendi ve "Korkmayın, geri dönün. Herhangi bir izne ya da onaya ihtiyaçları yok, onlar Suriye vatandaşı ve hakları var. İstedikleri zaman evlerine ailelerine geri dönerler. Her kim ki tutuklanacağını düşünüyorsa, size bir şey olmayacağına garanti veririm" iddiasında bulundu.

"Türkiye muhalifleri silahlandırıyor"
Suriye'de yaşananları “büyük bir komplo” olarak değerlendiren Zubi ayrıca, Türkiye'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırdığına dair elinde güçlü kanıtlar olduğunu ileri sürdü. Suriye'nin yeni BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi'ye elinden gelen yardımı yapacağını ifade eden Zubi, “Annan'a da yardım ettik. Annan Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Şam'a yönelk suçlamaları nedeniyle başarısız oldu” dedi.

"Gazeteciler yasa dışı yollardan giriş yapmasın"
Şam'dan izin almadan Suriye'ye giren yabancı gazetecileri de uyaran Zubi, "Yasa dışı yollardan giriş yapan bir muhabir iki hata yapıyor. Birincisi, kanunen kendini zora sokuyor. İkincisi, mesleğinin ötesine geçiyor" diye konuştu.