Saakaşvili istifayı kabul etmiyor

Gürcistan’da ikinci dönem devlet başkanlığını kazanan Saakaşvili’ye karşı “istifa” gösterileri devam ediyor.
Çarşamba, 15 Nisan 2009 10:30

soL (DIŞ HABERLER) Gürcistan'a iktidarda bulunan Mihail Saakaşvili'nin istifasını isteyen muhalefetin gösterileri devam ediyor. Gösterilerin beşinci gününde muhalifler protestolara devam edeceklerini bildirirken Saakaşvili istifa taleplerine "hayır" demeyi sürdürüyor.

Tiflis'te bulunan parlamento binasının önünde toplanan binlerce muhalif Saakaşvili'nin ofisinin önünde istifa çağrılarında bulunurken Muhazafakar Parti liderlerinden Kakha Kukava, "Binlerce kişinin katıldığı protestolar devlet başkanının istifa etmesi için yeterli olmadı" açıklaması yaptı. Kukava bu nedenle başkanlık ofisinin daha yakınına gideceklerini ve 24 saat eylem halinde olacaklarını belirtti. Protesto alanından gelen haberler ise göstericilerin çadır kurma kararı alarak geceyi başkanlık sarayında geçireceklerini doğruluyor.

Perşembe günü 60 bin kişinin katılımıyla başlayan protesto eylemleri hafta sonunda 4000 kişiye düşerek devam etti. Saakaşvili'nin 2013 yılında kadar ikinci dönem başkanlığını yapmak üzere seçimlerden galip çıkması üzerine başlayan "istifa" gösterileri için uzlaşma teklifi sunan Saakaşvili'nin teklifi ise reddedildi.

Muhalifler Rusya'yla karşı karşıya gelinen savaş sonucunda Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlıklarını ilan etmesinden Saakaşvili'yi sorumlu tutuyor. Ayrıca Saakaşvili'nin 2003 yılında onu iktidara taşıyan Gül Devrimi sonrasında söz verdiği reformları yapmamakla eleştiriyor.