Rusya'dan bu kez kutup resti

Rusya Genel Kurmay Başkanı Nikolay Makarov, Kuzey Kutbu’nun silahlandırılmasına Rusya’nın gerekli cevabı vereceğini açıkladı.
Cuma, 27 Şubat 2009 10:00

soL (DIŞ HABERLER) İnterfax haber ajansının haberine göre, uluslararası bir savunma fuarı için Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Makarov, Rusya'nın Kuzey Kutbu'nun silahlandırılması durumunda gerekli adımları atacağını söyledi. Rusya'nın öncelikle, Kuzey Kutbu'nda silahlanmanın ölçülerine bakacağını kaydeden Makarov, yapılan gözlemler sonucunda Rusya'nın gerekli hazırlıkları yapacağını sözlerine ekledi.
NATO Genel Sekreteri Jaap De Hoop Scheffer, geçen ay, NATO'nun bölgede daha fazla yoğunlaşmasıı gerektiğini, bunun için beş Kuzey Kutbu devleti ve dört NATO üyesi ülkenin beraber hareket edeceğini söylemişti.
Rusya'nın Kuzey Kutbu sınırları 1926 yılında SSCB tarafından da imzalanan uluslararası antlaşma tarafından belirlenmişti. Bu antlaşmaya göre, Kol yarımadasından ve oradan Bering boğazına kadar olan kısım SSCB'ye bırakılmıştı.
1997 yılında imzalanan yeni bir antlaşma ile Rusya 12 millik kara sularına ve 200 millik münhasır ekonomik bölgeye sahip olmuştu. Bu antlaşma ile birlikte Rusya kendi sınırlarında kalan 1.7 milyon metre karelik alandan vazgeçmişti. 1997 yılında Rusya, Kuzey Kutbu'ndaki haklarından vazgeçmesine rağmen taraflar arasında imzalanan antlaşmaya göre Rusya, kendi kara sularında bulunduğunu ispat ettiği münhasır ekonomik bölgeleri kendi ekonomik bölgesi olarak ilan etme hakkına sahip.
Rusya, 2001 yılında Birleşmiş Milletlere Kuzey Kutbu'nun kendisinin sayılması hakkında başvurmuş, Rusya'nın bu başvurusu Birleşmiş Milletler tarafından onaylanmamıştı. Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Kuzey Kutbu politikası ile ilgili bir açıklama yapan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rusya'nın sorunu barışçıl yollar ile çözmeye çalışacağını ama kendi çıkarlarından ödün vermeyeceğini söylemişti.
Rusya, Kuzey Kutbu'nun önemli bir bölümünün kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Bu yüzden, Rus bilim adamları ve siyasetçileri, özel bir denizaltı ile 4200 metre dalarak, zemine Rus bayrağı dikmişti.
Kuzey Kutbu topraklarında, Rusya'dan başka ABD, Kanada, Danimarka ve Norveç'te hak iddia ediyor. Kuzey Kutbu'nun önemi küresel ısınma ile daha da artmaya başladı. Bölgede bulunan buzulların erimesi ile kıtada bulunan yer altı yatakları çıkarılmaya daha uygun hale gelecek. Kuzey Kutbu'nda 10 milyar ton petrol ve doğal gaz rezervi ayrıca bol miktarda altın vb. madenlerin bulunduğu tahmin ediliyor.