Pakistan'da muson yağmurları 200 can aldı

Pakistan'ın güney kesimlerini vuran muson yağmurlarının neden olduğu sellerde bu ayın başından beri 200 kişinin öldüğü bildirildi.
Pazartesi, 24 Eylül 2012 15:54

İslam karşıtı protesto gösterileri ile çalkalanan Pakistan’da, muson yağmurlarının neden olduğu seller sonucunda bu ayın başından itibaren 200 kişinin öldüğü bildirildi.

AA’nın haberine göre, Sind eyaleti bakanlarından Seyfullah Dharijo, son sellerde eyalet genelinde 200 kişinin öldüğünü, binlerce evin hasar gördüğünü ve büyük tarım arazilerinin sular altında kaldığını açıkladı.

Sind eyaletin başkenti Karaçi'de gazetecilere konuşan Bakan Dharijo, son üç yıldır sellerin vurduğu güney kesimlerine federal hükümet ve yardım kuruluşlarının acil yardım yapması gerektiğini söyledi.

Pakistan Başbakanı Raca Pervez Eşref de bugün yaptığı açıklamada, ülkenin güneybatısındaki Belucistan eyaletinde sellerin yol açtığı hasarın bir kısmının karşılanması amacıyla 6 milyar rupi (1,2 milyon Lira) ödenek ayrıldığını duyurdu.

Bu arada, Pakistan'ın sebze ve meyve üretiminin önemli bir kısmını karşılayan güney bölgelerindeki tarım alanlarının sellerden zarar görmesi üzerine ülke genelinde bazı sebze ve meyvelerin fiyatları iki kat arttı. İç talebi karşılamak amacıyla Hindistan ve İran'dan meyve sebze ithalatına hız verildiği belirtildi.

Hindistan'da 26 ölü
Hindistan'da da muson yağmurlarında en az 26 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, ülkenin kuzey doğusundaki Sikkim, Assam ve Arunakal Pradeş eyaletlerinde sel ve toprak kaymalarının ardından sekiz kişinin de kayıp olduğunu açıkladı.