ÖSO, Türkiye'de El Kaide sorumlusunu öldürdü

Londra’da Arapça olarak yayımlanan El Kuds El Arabi gazetesi, üst düzey bir El Kaide yetkilisinin, Türkiye topraklarında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından öldürüldüğünü yazdı.
Cuma, 07 Eylül 2012 14:45

Hürriyet'te yer alan gazetenin haberine göre, bir süre önce El Kaide üyesi Dr. Ebu Muhammedi el Şami el Absi ile ÖSO birlikleri arasında yaşanan kriz, taraflar arasında varılan uzlaşıyla çözülmüştü.

Ancak ÖSO'ya bağlı El Faruk Tugayı isimli grup El Absi’yi yanında korumalarının olmadığı bir sırada Türkiye sınırları içerisinde kaçırdı, ardından da Türkiye-Suriye sınırına yakın meçhul bir yerde bıçaklayarak öldürdü ve gömdü.

Cinayetin görüntülerinin kaydedildiği ve aralarında merkezi Londra’da bulunan Suriyeli muhaliflere ait İslami Medya Gözlem Merkezi’nin Başkanı Yaser es Seri’nin de bulunduğu bazı Suriyelilere gönderildiği de haberde iddia edildi.

Seri gazeteye yaptığı açıklamada, "El Faruk Tugayı'ndan 15 Özgür Suriye Ordusu üyesi, İslam Devleti Şura Meclisi adlı El Kaide bağlantılı örgütün lideri Ebu Muhammed Şami el-Absi’yi Türkiye sınırı yakınlarında bıçaklayarak öldürdü" diye konuştu.

Seri, Absi'nin aşiretinin intikam yemini ettiğini de öne sürdü.