Obama'dan İsrail ile ilgili ilk açıklama

ABD'nin yeni Devlet Başkanı Barack Obama İsrail hakkında ilk açıklamasını yaptı. Bush'un dediklerinden farklı şeyler bekleyenler hayal kırıklığına uğradı.
Cuma, 23 Ocak 2009 10:27

soL (DIŞ HABERLER) ABD'nin yeni Devlet Başkanı Barack Obama'dan ilk İsrail açıklaması geldi. Obama George Mitchell'i İsrail seçimleri öncesinde temsilci olarak göndereceğini açıkladı, "Benim yönetimimin politikası Filistinliler, Arap komşuları ve İsrail arasında aktif ve hırslı bir biçimde nihai bir barışı aramak olacak" dedi.

ABD'nin kalıcı bir ateşkesi hedefleyeceğini söyleyen Obama, "Hamas roket atışlarına son vermeli ve İsrail Gazze'yi boşaltmalı" dedi. Ancak İsrail'in Gazze'yi bir gün önce boşalttığını hesaplamayan yeni başkan Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılmasını da talep etmedi. Dahası Obama, Hamas'ın yeniden silahlanmasının engellenmesi için silah kaçakçılığı ile mücadele edileceğini söyledi.

Bu temsilciyle değişiklik olmaz
Perşembe günü George Mitchell'in Ortadoğu temsilcisi olacağını açıklayan Obama İsrail ile temaslarını bu isim üzerinden yürütecek. Mitchell, Ortadoğu konusunda deneyimli bir diplomat olarak biliniyor ve Obama'nın bu seçimi uzmanlar tarafından yeni başkanın Ortadoğu'da farklı bir siyaset izlemeyeceğine yoruluyor. Zira Mitchell daha önce Filistin'in tavizler vermesine dayanan Bill Clinton dönemindeki görüşmelere katılmıştı. Zaten İsrail basını da Mitchell'in seçimini sevinçle karşıladı.

İsrail'in ABD Büyükelçisi Salli Meridor yayınladığı açıklamasında "ABD ve İsrail'in Ortadoğu'da barış ve istikrar, terör, nükleer silahların elde edilmesiyle gerçekleşen devlet terörü tehlikesine karşı ortak mücadelesinde senatör Mitchell'i, kendi ifadesiyle Ortadoğu Barışı temsilciliği görevi için, tebrik ediyoruz. Yeni görevini içtenlikle selamlıyoruz" dedi.

Hamas: Obama'nın gelmesi bir şeyi değiştirmeyecek

Öte yandan Hamas'ın Lübnan'daki temsilcisi Osama Hamdan yaptığı açıklamada Obama'nın Filistinlilere karşı ABD yönetiminin sürdürdüğü tutumu değiştirmeyeceğini söyledi. Osama Hamdan, El Cezire'ye yaptığı açıklamada Obama'nın mevcut politikaları devam ettirmesi durumunda gelecek dört yılda başarısızlığa mahkum olduğunu söyledi.