Obama Afganistan için geliyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın, 6-7 Nisan'da Türkiye'de olması bekleniyor. Obama'nın ziyaretinin ana gündemi, Afganistan konusunda Türkiye'nin desteğini sağlamak...
Çarşamba, 11 Mart 2009 10:00

soL (HABER MERKEZİ) ABD Başkanı Barack Obama'nın, göreve gelmesinin kısa bir süre sonrasında ziyaret gündemine alması, "Türkiye'ye verdiği önem" olarak yankı bulurken, bu ziyarette, Afganistan konusunda Türkiye'den tam destek talebinin gündeme gelmesi bekleniyor.

6 Nisan Pazartesi günü Ankara'da olacağı ve 7 Nisan Salı günü ayrılacağı tahmin edilen Obama'nın öncelikli gündemi, Türkiye'nin, NATO generallerinin "kaybediyoruz" açıklamalarıyla gündeme getirdikleri Afganistan işgaline tam destek vermesini sağlamak olacak.

ABD basını ziyareti tartıştı
Washington Post gazetesi, Obama'nın, başkan seçilmesinin hemen ardından bir "Müslüman ülke başkentine" ziyarette bulunacağını seçim kampanyasında birçok kez tekrarladığını hatırlatarak, Türkiye ziyaretini, ikili ilişkilerin Afganistan savaşı nedeniyle önem kazanmasına bağladı. Ancak ABD yönetiminin üst düzey bir yetkilisi, gazeteye yaptığı açıklamada, bu iki olayın birbirinden farklı olduğuna işaret ederek, Obama'nın dünya Müslümanlarına hitaben yapacağı konuşmanın yerinin ve zamanının henüz belirlenmediğini söyledi. Yetkili, Obama'nın Türkiye gezisine ilişkin, "Türkiye ziyaretinin planlaması yeni başlıyor. Bu, bir NATO müttefikinin ziyaret edilmesi ve ortak sınavların ele alınması bakımından önemli bir fırsat olacak. Bu ziyaret, Başkan'ın, görevini devralmasından sonra hemen başlattığı ve görevi boyunca sürdürmeyi planladığı Müslüman dünyasıyla diyaloğunu sürdürmek için de fırsat oluşturacak" dedi.

İngiliz Financial Times gazetesi de, ziyaret gündeminin, Irak'tan çekilecek askerlerin Türkiye üzerinden Afganistan'a sevk edilmesini kapsadığını belirtti. Türkiye'nin Mersin Taşucu Limanı ve Adana İncirlik Hava Üssü'nün Irak'tan Afganistan'a gönderilen birliklerin sevkıyatında kullandırılacağı sözünü, geçtiğimiz günlerde Ankara'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton almıştı.

Sadece üs değil asker de isteyecek
Clinton'un ardından Türkiye'ye gelecek Obama'nın, Türk askerinin sayısının artırılması ve görev niteliğinin değiştirilmesi konularında pazarlığa oturması bekleniyor. NATO komutasında Afganistan'da geri hizmetlerde görev yapan birliklerin, Taliban kuvvetlerine yönelik operasyonlarda da yer alması isteniyor.

Obama'nın bir diğer amacı da, Ortadoğu'daki hassas dengelere ilişkin Türkiye'nin katkısının ne olabileceğini netleştirmek. ABD yönetimi, PKK'nin tasfiyesi konusunda Türkiye'ye gerekli sözleri verirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni başlayan Tahran ziyaretinin de ABD ile İran'ın arasını bulma amacı taşıdığı belirtiliyor. Ortadoğu'da yalnızlaşan İsrail ile Türkiye'nin ilişkilerinin güçlendirilmesi, ara verilen Suriye-İsrail görüşmeleri için Ankara'nın yeniden inisiyatif alması hedefleniyor.