Medvedev ‘takas yok’ dedi

ABD’nin Rusya’ya yönelttiği öne sürülen İran-Füze Kalkanı “takas” önerisi, Rusya Devlet Başkanı Medvedev tarafından yalanlandı.
Çarşamba, 04 Mart 2009 10:23

soL (DIŞ HABERLER) Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ABD'yle temas halinde olduklarını, ancak İran konusunda herhangi bir takasın gündeme gelmediğini açıkladı.
Hatırlanacağı üzere Rus ekonomi gazetesi Kommersant, önceki günkü haberinde ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya Devlet Başkanı Medvedev'e bir mektup yazarak, Rusya'nın İran'a karşı ABD'yle ittifak yapması karşılığında Füze Kalkanı projesinden vazgeçeceklerin ilettiğini öne sürmüştü.

Diplomatik bir ziyaret için İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Medvedev, burada yaptığı açıklamada, "Temas halindeyiz, ancak sizi temin ederim ki herhangi bir takas gündeme gelmedi" diye konuştu.

Medvedev, iddiaların ABD yönetimindeki bazı çevrelerde karşılığı olabileceğini ima ederek, "ABD'nin Füze Kalkanı sorununu gündeme getirmeye hazır olması olumlu bir işaret. Yeni ABD yönetimi bu konuda sağduyu gösterir, bu adım Avrupa ve tabii bizim için de uygun olursa, tartışmak için her zaman hazırız" diye konuştu.

İki ülkenin dışişleri bakanları, bu haftasonu Cenevre'de bir araya gelecekler.