'Mayın için sandık kuralım'

CHP lideri Baykal, mayınla ilgili yasa tasarısını referanduma götürmeyi önerdi. Baykal "yabancı şirket" konusunda hassasiyetini sürdürürken, NATO konusunda sesini çıkarmıyor. MHP ise referanduma soğuk.
Çarşamba, 03 Haziran 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) Mayınlı arazilerin temizlenmesine dair yasa tasarısı TBMM'de görüşülmeye devam ederken, AKP'nin Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesini "yap-işlet-devret" modeli ile İsrail'e ihale etme önerisine karşı CHP ve MHP'nin yoğun tepkisi sürüyor. Dün Meclis'te yasa tasarısı görüşmeleri, tartışmalar nedeniyle yapılamadı. CHP lideri Deniz Baykal, AKP'nin yasada ısrar etmesi durumunda "referanduma gidilmesi" önerisinde bulundu. Baykal'ın yasaya dönük eleştirisinin merkezinde mayından temizlenecek arazinin "yabancı bir şirkete" devredilmesi var.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, mayınlı arazinin yabancı bir şirkete devredilerek temizlenmesi önerisine karşı "Eğer bu toprakları 50 yıla yakın bir süre yabancı ülkeye organik tarım yapacak diye peşkeş çekecekseniz, Meclis'e değil, gelin millete taşıyalım, millete sorun. Referanduma gidelim, milletin karşısına çıkalım. 'Ben bu hükümetle yaparım.' Nasıl bu hükümetle yaparım? Senin kaç gün orada duracağın belli değil. Kaç günlüksün belli değil. Bu Anadolu coğrafyasının, Türkiye coğrafyasının en değerli toprağını üç günlük ömrü kalan bir hükümet yarım asra yakın bir süre, uygun gördüğü, pazarlık yaptığı birilerine verecek, bu Meclis de bunu kabul edecek. Yağma yok, yapamazsınız" diye konuştu.

Diğer yandan Baykal arazinin mayından temizlenmesi işinin ihale yoluyla çözülebileceğini belirtti. Baykal hükümetin "bu iki faaliyeti tek bir ihale çerçevesine sokmasını" da eleştirdi.

NATO olabilir

CHP, sınırdaki mayınlı arazilerin temizlenmesi işinin bir NATO kuruluşu olan NAMSA'ya verilmesi önerisini destekliyor. Öneri, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen tarafından dile getirilmişti.

Türkiyeli işadamı da olabilir
Yasa tasarısında arazinin "yap-işlet-devret" modeli ile yabancı bir şirkete devredilmesine karşı çıkan CHP, mayın temizlemenin ihale usulüyle yapılması ve ihalenin Türkiye'den bir şirkete verilmesi önerilerini destekliyor. Kemal Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili olarak, "Türkiye'de, bunu yapabilecek kapasitede çok sayıda işadamı olduğuna inanıyorum" demişti.

MHP: "referanduma gerek yok"
Mayınlı arazinin temizlenmek üzere yabancı bir şirkete ihale edilmesine CHP ile birlikte karşı çıkan MHP ise CHP'nin referanduma gitme önerisine destek vermedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Deniz Baykal'ın önerisine ilişkin "Böyle konularda bir referandum gibi bir geleneğimiz yok. Bu konuda milli duruş doğrultusunda AKP'nin hizaya gelmesini bekliyoruz. AKP'ye diyoruz ki hizaya gelin. Bu konuda tepki doğru zamanda konulmuştur. Böyle bir milli konuda bütün kamuoyu birlikte olmuşken bu birlikteliği sulandırmak, bozmak için adım atılmamalı. Elbette hodri meydan diyebiliriz ama bu kanunu geçirme iddiasında olanların, referanduma götüreceğini düşünmüyorum. Milli duruştan kaçanlar böyle bir kanunu referanduma sokmazlar ama burada tereddüde gerek yok. Millet doğru olmadığını söylüyor. AKP'ye inattan vazgeçin diyoruz" dedi.

Tasarı Meclis'te görüşülemedi

Mayınlı arazilerin temizlenmesi konusundaki yasa tasarısının Meclis'teki görüşmelerinde dün AKP ve muhalefet arasında yine tartışma çıktı ve yasa tasarısı ancak 15 dakika boyunca görüşülebildi. Uzlaşma sağlanamaması üzerine AKP Meclis'in 21:00'de sona eren çalışma saatinin uzatılmasını da içeren bir grup önerisi getirmek isteyince, CHP ve MHP'li milletvekilleri Başkanlık kürsüsüne yürüyerek tepki gösterdi. Tartışmanın sürmesi üzerine çalışmalara ara verildi.

Erdoğan: Davos'taki insani tavrımı unutmayın
Grup toplantısında mayınlı arazilere dair konuşan Erdoğan, muhalefeti eleştirerek Davos çıkışını hatırlattı. Erdoğan 'Allah aşkına ne demek istiyorsunuz? 'Erdoğan, kapalı kapılar ardından İsrail'le pazarlık mı yaptı?', 'AKP el altından ülkeyi mi pazarlıyor?', Gazze'deki insanlık dramına karşı dünya sessiz kalırken, sesini yükselten Erdoğan şimdi İsrail'le gizli gizli iş tutuyor' mu demek istiyorsunuz? Benim Davos'taki insani tavrım karşısında kimlerin süklüm püklüm olduğunu millet apaçık gördü. CHP'nin ve MHP'nin monşer eskilerinin İsrail karşısındaki haklı ve onurlu duruşumuzdan nasıl rahatsız olduğunu millet açık açık gördü.'