Lieberman’a polis sorgusu

İsrail Evimiz partisi lideri ve yeni Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Avigdor Lieberman son 3 günde iki kez polisler tarafından sorgulandı. Usulsüz işlemler ve Kıbrıs hesaplarına yapılan para transferleri nedeni ile sorgulanan bakan, kararın siyasi olduğunu iddia ediyor.
Cumartesi, 04 Nisan 2009 11:12

soL (DIŞ HABERLER) İsrail Evimiz partisi lideri ve yeni Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Avigdor Lieberman son 3 günde iki kez polisler tarafından sorgulandı. Lieberman, Dışişleri Bakanlığında görevi teslim aldığı önceki gün de polise yaklaşık 8 saat ifade vermişti. Dün de polise 5 saat ifade veren Lieberman'ın sorgusuna gelecek günlerde devam edecek. Lieberman yaptığı iş anlaşmalarında usulsüz işlemler yaptığı ve para akladığı gerekçesi ile mali müfettişler tarafından sorgulanıyor.

Bakanın birkaç ay içerisinde sorgusunun sonuçlanacağı ve suçlu bulunacağı iddia edilirken, Lieberman ise herhangi bir yanlış yapılmadığını, soruşturmanın siyasi amaçlı olduğunu ileri sürdü.

Lieberman'ın avukatlık bürosunda yapılan araştırmada 2500 civarında dokümanı inceleme altına aldı. Dökümanların aralarında bakanın Kıbrıs'taki hesaplarına yapılan para transferleri de yer alıyor.

Dışişleri Bakanlığının bir sözcüsü ise Lieberman'ın 13 yıldır süren bu meselenin artık sonuçlandırılmasını istediğini, soruşturmanın tamamlanarak gerçeklerin ortaya çıkacağı umudunda olduğunu belirtti.

Konuşması tesadüf değil
Lieberman'ın, İsrail Evimiz Partisi koalisyonun en önemli ortağı olurken, Parlamentoda da üçüncü parti konumunda. Lieberman'ın bakanlık görevini teslim alması ile birlikte yaptığı açıklamalar ile tepkilere yol açmıştı.

Lieberman'ın, 2007 yılı sonunda Annapolis'te başlayan İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecini, bakanlar kurulunun onaylamadığı gerekçesiyle İsrail'in bağlı kalmakla yükümlü olmadığını açıklaması eleştirilere neden oluyor. Bağımsız bir Filistin Devleti kurulmasını öngören Annapolis Anlaşması'nı tanımadıklarını belirten Lieberman, zaten İsrail Meclisi'nin (Knesset) böyle bir anlaşmayı onaylamadığını belirtmişti.

Bunun üzerine İsrail'in eski Dışişleri Bakanı ve Kadima lideri Tzipi Livni, Lieberman'ı, barış çabalarının ilerletilmesine yönelik yılların çabalarını, konuşmasıyla 20 dakikada yok etmekle suçladı. Livni, Başbakan Binyamin Netanyahu'dan Lieberman'ın görüşlerini paylaşmadığı yolunda bir açıklama beklediğini, ancak böyle bir açıklamanın gelmemesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını vurguladı.

Benyamin Netanyahu'nun "barış için mücadele edeceğiz" sözlerinin ardından Lieberman tarafından yapılan açıklamalar İsrail'de yeni kurulan ırkçı ve sağcı partilerin Filistin siyasetindeki tavrını da ortaya koyuyor.

Lieberman'ın söz konusu çıkışı ise "pazarlık" olarak yorumlanıyor. ABD ve İsrail'in bağımsız bir Filistin Devleti olmadan sorunun çözülemeyeceğine ikna olduğu görülürken, Lieberman'ın 1968'den sonra işgal edilen Filistin topraklarının ne kadarının İsrail'de kalacağını müzakere konusu ettiği belirtiliyor. Yeni hükümet Batı Şeria'nın Filistin sınırları içerisinde yer almasını istemiyor.

Aşırı sağcı Lieberman'ın İsrail Evimiz Partisi çoğunlukla İsrail'e daha sonra gelmiş ve Filistinlilerin toprakları üzerinde yaşayan Yahudiler'den oy alıyor. Yeni hükümet Batı Şeria'nın Filistin sınırları içerisinde yer almasını istemiyor.