İspanya emekçileri sokaklarda

İspanya'da yeni kesinti paketinin onaylanmasının ardından milyonlarca kişi hergün hükümet karşıtı protestolarda biraraya geliyor.
Perşembe, 26 Temmuz 2012 19:35

İspanya’da günlerdir milyonlarca kişi sokaklarda. İşsizlik ve ekonomik krizin etkileri altındaki milyonlarca kişi 80 ayrı kentte her gün hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenliyor.

19 Temmuz 2012 tarihinde hükümetin yeni kesinti paketini onaylamasının ardından itfaiyeciler, madenciler, öğretmenler, öğrenciler, işçiler, doktorlar ve işsizler protesto gösterileri yaptılar. Madrid’de kitleler gece boyunca evlerine dönmedi. Kongre binasının önüne doğru yürüyüşe geçen kitle polisle çatıştı. Polis, plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

19 Temmuz’da ülke çapında düzenlenen eylemde 26 kişi yaralanmış 7 kişi gözaltına alınmıştı.
Barselona’da da yüz binlerce kişi alanlarda buluştu. “Birleşen işçiler yenilmezler” diyen göstericiler hükümetin vergileri arttırma kararını, kamu emekçilerinin yılbaşı ikramiyelerini kesme planını, ücretlerin azaltılmasını protesto ettiler.

"Artık Avrupa’da alınan kararlara bizi maruz bırakmalılar"
Eyleme katılan göstericiler, “Maaşlarımız son dört yılda %10-15 arasında azaldı. Sokaklara çıkmaktan başka bir çaremiz yok. Bu kanunlarla işsizlik azalmıyor aksine artıyor. Siyasiler halkla birlikte kararlar almalı. İspanyolların ne istediklerini dinlemeliler. Artık Avrupa’da alınan kararlara bizi maruz bırakmalılar” diyor.

Kesintilerin ardı arkası kesilmiyor
Bilindiği gibi, İspanya’da işsizlik oranı yüzde 25’e yükselmiş durumda. Her 4 gençten biri işsiz. KDV, yeni yapılan zamla %21’e ulaştı. Kamu emekçilerinin maaşlarından 2010 yılında kesinti yapılmış, 2011 yılında ise ücretlere hiç zam yapılmamıştı.

Diğer taraftan Hükümet 65 Milyon euroluk kesinti ile birlikte Euro bölgesinden alınacak 100 milyar euroluk yardımla mali krizden çıkmaya çalıştığını ifade ediyor.

Mali sorunlarla boğuşan Rajoy hükümeti en son Noel ikramiyelerini kaldırıp KDV’yi artıracağını açıklayarak kamu emekçilerinin sırtına bir yük daha yüklemişti. Böylece yılbaşı ikramiyesinin kaldırılmasıyla maaşlarından %7 oranında bir kesinti daha yapılacak.

Hükümet bir taraftan bütçe açığını kapatmak için borç alırken, diğer taraftan da bankaların 100 milyar euro tutarında yolsuzluk yaptığı haberleri İspanya gündemindeki yerini koruyor.

(soL-Dış Haberler)