İran'dan Gaziantep açıklaması

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi, Gaziantep’teki saldırıya değinerek, Ankara’dan komşuları konusunda yürüttüğü politikayı gözden geçirmesini talep etti.
Çarşamba, 22 Ağustos 2012 13:39

Gaziantep'te 9 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıya ilişkin değerlendirmede bulunan İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi, Ankara’nın başta El Kaide olmak üzere Suriye’deki terör guruplarını desteklediğini belirterek, bu durumun Türkiye'nin güvenliğini de tehlikeye soktuğunu ifade etti.

İran Parlamento Haber Ajansı ICANA'ya konuşan Nakavi, Gaziantep’te gerçekleşen saldırıyı değerlendirerek, Ankara’dan “Suriye’ye müdahale edeceğine kendi iç meselelerine yönelmesini” istedi.

Ankara’nın El Kaide ve Suriye’deki terör guruplarını desteklediğini belirten Nakavi, “Türkiye’nin bu desteği sadece Suriye’deki günahsız insanların hayatını kaybetmesine neden olmuyor belki Türkiye verdiği bu destekle kendi güvenliğini de tehlikeye sokmuş oluyor” diye konuştu.

Nakavi, “Türkiye, şimdi bir iç krizle karşı karşıya kalmış durumdadır. Ankara, Suriye’ye karışacağına ve bu ülke için düşmanca beyanat vereceğine kendi iç işlerini çözmeye baksın ” ifadesini kullandı.

(soL - Haber Merkezi)