Irak'ta yılın en kanlı günü

Irak’ta bu sabah başlayan ve ülkenin birçok kentinde düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 74'ten 93'e yükseldi.
Pazartesi, 23 Temmuz 2012 19:09

Irak'taki 13 kent ve kasabada hemen hemen eş zamanlı olarak düzenlenen saldırılarda daha çok güvenlik güçleri ve hükümet binaları hedef alındı.

AA’nın haberine göre, Başkent Bağdat'taki Sadr semtinde İçişleri Bakanlığına bağlı nüfus Müdürlüğü önünde bombalı araçla düzenlenen saldırıda 16 kişi yaşamını yitirirken, en kanlı saldırı başkentin 20 kilometre kadar kuzeyindeki Taci kasabasında yapıldı.

Sünnilerin yaşadığı kasabadaki 5 evin çevresine yerleştirilen bombaların patlatıldığı, ardından kasabada bir intihar bombacısının kendini havaya uçurduğu saldırılarda 41 kişi öldü.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Udeym şehri yakınında ise üç araç dolusu silahlı kişinin bir askeri üste ateş açtığı, saldırıda 13 askerin hayatını kaybettiği, saldırganların kaçtığı kaydedildi.

Ülke genelindeki saldırılarda 200'e yakın kişi de yaralandı.

Bugünkü saldırılardan önce bu yılın en kanlı saldırıları 5 Ocak'ta Bağdat'ta ve Nasiriye'de düzenlenmiş, 78 kişi yaşamını yitirmişti.

Yılın en kanlı günü olarak kayda geçen bugünkü saldırılar, Irak El Kaidesi'nin liderinin yeni saldırılar düzenleyeceğini ilan ettiği ve örgütün, Amerikan askerlerinin geçen Aralık'ta Irak'tan ayrılmasından önce çekildikleri bölgelerde yeniden toparlandıklarını açıklamasından bir gün sonra yapıldı.