Emperyalist tekeller Ermeni tasarısına karşı

Silah ve enerji alanlarında Türkiye pazarının hakimi olan emperyalist şirketler, ABD Senatosu’nda kabul edilecek Ermeni tasarısının Türkiye’yle ilişkileri sarsmamasını istiyor.
Pazartesi, 15 Haziran 2009 10:50

soL (DIŞ HABERLER) ABD Senatosu'nun Ermeni Soykırımı tasarısını onaylaması durumunda Türkiye pazarını kaybetme ihtimalinden korkan emperyalist şirketler, senatoda tasarıya karşı lobi yapıyor.

Aralarında BAE Systems Inc., Goodrich, Northrop Grumman, Raytheon, United Technologies. ve enerji devi Chevron'un da bulunduğu emperyalist tekeller, soykırım tasarısı konusunda çekincelerini yaptıkları açıklamalarla da açık ediyor.

Silah tekelleri kanun yapıcıları "uyardı"
Türkiye'ye Sikorsky marka helikopterleri satan United Technologies, konuyla ilgili basına yaptığı bir açıklamada "Kanun yapıcıların uluslararası ticaret ve ulusal güvenlik konularında daha geniş bir perspektif edinmelerini sağladıklarını" öne sürdü.

BAE Systems ve Northrop'un temsilcileri tarafından basına yapılan bir açıklamada, "Türkiye'nin ABD'nin müttefiki olduğu" ve "İki ülke arasında geniş ve büyüyen ticari ilişkilerin bulunduğunu" söyleyerek tasarıya karşı pozisyon aldı.

Savaş uçakları tedarikçisi Northrop'un Türkiye'yle 3 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladığı ve BAE Systems'in Türkiye'den bir firmayla ortaklığa giderek zırhlı araç tedariki anlaşmaları yapmaya hazırlandığı biliniyor. Goodrich'in de bazı askeri araçların motor bakımı ve ikmal konusunda Türkiye'yle bir anlaşma yaptığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunmayan Raytheon firmasının ise Türkiye'yle 34 milyon dolarlık Stinger füzesi satış anlaşması yaptığı ve Türkiye'ye yeni füze savunma sistemleri satmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Enerji tekelleri de kaygılı
Emperyalist enerji tekeli Chevron da tasarıya karşı pozisyon alanlardan. Chevron, son yaptığı açıklamada "Dar bir enerji politikasına odaklanmayan, uluslararası meseleleri de dahil eden bir tarzda lobi yaptıklarını" açıkladı.

Chevron'un, Türkiye'yi ikiye bölen Baku-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nda yüzde 8,9'luk hissesi bulunuyor.