Çeçen liderin oğlunun Suriye'de öldüğü iddia edildi

Çeçenistanlı isyancı liderlerden Ruslan Gelayev’in oğlu Rüstem Gelayev’in Suriye güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldüğü iddia edildi.
Çarşamba, 22 Ağustos 2012 21:29

Çeçenistanlı isyancı liderlerden Ruslan Gelayev’in oğlu Rüstem Gelayev’in Esad rejimiyle savaşmak için gittiği Suriye'de girdiği çatışmada öldüğü iddia edildi.

Bir süre önce Türkiye'den giden şeriatçıların ölüm haberlerinin geldiği Suriye'de, Dünya'nın çok farklı noktalarından gelen şeriatçı militanın Esad rejimine karşı savaşmak için bulunduğu biliniyor.

Yakın Doğu Haber'in haberine göre İsyancı Çeçen liderlerden Ruslan Gelayev’in oğlu Rüstem’in de Suriye’deki çatışmalarda öldüğü bildirildi.

El Alem televizyonu, Çeçenistanlı isyancı liderlerden Ruslan Gelayev’in oğlu Rüstem Gelayev’in Suriye güvenlik güçlerine karşı savaşırken öldürüldüğünü duyurdu.

1988 doğumlu olan Rüstem Gelayev’in el-Kaide örgütüne bağlı gruplarla birlikte bu yaz savaşmak için Suriye’ye gittiği açıklandı.

Çeçen kaynakları 11 veya 13 Ağustos’ta yaşanan çatışmalarda öldüğünü belirttiği Rüstem Gelayev’in cenazesinin Çeçenistan’a nakledildiğini ve 17 Ağustos’ta toprağa verildiğini ifade ediyor.

Suriye hükümeti, özellikle Halep’te yaşanan çatışmalarda çok sayıda yabancı militanın öldürüldüğünü belirtirken, el-Kaide bağlantılı yabancı militanların Türkiye üzerinden Suriye’ye girdikleri bildiriliyor.