Bahane yine "güvenlik"

AB güvenlik uğruna kişi mahremiyetini bir kez daha ayaklar altıa aldı. Vatandaşların internet üzerinden yaptığı tüm dijital görüşmeler kayıt altına alınarak arşivlenecek.
Perşembe, 09 Nisan 2009 14:18

soL (DIŞ HABERLER) Avrupa Birliği bugün yürürlüğe koyduğu kurallar uyarınca, vatandaşlarının internet üzerinden yaptığı tüm dijital görüşmeleri 1 yıl süresince kayıt altında tutacak.

Avrupa Birliği güvenlik gerekçesini öne sürerek ilginç bir uygulamaya daha imza attı. AB Londra'daki toplu taşıma sistemlerine yapılan saldırılar ve benzeri olayları gerekçe göstererek, tüm AB ülkelerine bir yıl boyunca tüm internet yazışmalarının ve görüşmelerinin saklanması zorunluluğunu getirdi. Özel hayatın korunumunu sağlamak amacı ile yazışma ve görüşme içeriklerinin saklanmayacağını öngören kurallara çeşitli AB ülkelerinden, sivil toplum kuruluşlarından itirazlar var. Servis sağlayacıların da maliyetler nedeni ile itiraz ettiği uygulama, İngiltere'de devlet tarafından finanse edilecek.

Saklanan bilgilerin "güvenliği" tam

İngiltere hükümeti yaptığı resmi açıklamada saklanacak olan bilgilerin güvenliği ve yalnızca polis tarafından erişimi konusunda gerekli/yeterli hazırlığın yapıldığını bildirdi. Ancak bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde İngiltere İçişleri Bakanlığının resmi internet sitesi hacklenerek pornografik içerikli bir siteye yönlendirilmişti. Bu durum akıllara, kendi internet sitelerinin bile güvenliğini sağlayamayan hükümetlerin insanların özel yaşamları ile ilgili bilgilerin güvenliğini nasıl sağlayacakları sorusunu getiriyor.

Fiili durum yasaya döküldü

Öte yandan son yıllarda devletlerin en büyük istihbarat kaynaklarının internet iletişimi biliniyor. CIA başta olmak üzere bir çok istihbarat örgütü özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra tüm internet trafiğini gayri yasal yollardan filtrelemekte. İnsan hakları örgütü Liberty bu duruma dikkat çekerek, hali hazırda saklanmak olan bilgilerin yasal güvenlik amacı dışında amaçlarla kullanıldığını duyurdu.