Afganistan'a da fazla katkı

NATO Avrupa Kuvvetler Komutanlığı Karargahında konuşan Türk Temsil Heyeti Başkanı Tümgeneral Atilla Gürdere, Türkiye'nin Afganistan işgaline verdiği katkının Kasım 2009'dan itibaren Kabil Bölge Komutanlığı'nı devralmasıyla artacağını açıkladı.
Cuma, 15 Mayıs 2009 10:30

soL (HABER MERKEZİ) Genelkurmay Başkanlığı'nın Belçika'daki NATO Karargahlarına düzenlediği basın turunun ikinci gününde Mons'ta bulunan NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Karargahı (SHAPE) gezildi. Burada basın mensuplarına konuşan Türk temsil heyeti Başkanı Tümgeneral Atilla Gürdere, Türkiye'nin NATO açısından Afganistan işgalindeki rolünün öneminden bahsetti.

Basına SHAPE karargahı ve NATO'nun yapılanması hakkında da bilgiler veren Gürdere, SHAPE karargahının ABD'de bululan Norfolk'taki karargah ile birlikte stratejik karargahlardan olduğunu ve iki Tümgeneral'in üsde çalıştığını anlattı. Gürdere, SHAPE'nin askeri konularda tavsiyelerini karargaha ileten üs olduğunu ve, İstihbarat ile Harekat Başkanlıklarının Türkiye'nin diğer ülkelerde dönüşümlü olarak üstlenildiğini bildirdi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tümgeneral Gürdere, SHAPE Karargahında komuta kademesinin ne şekilde belirlendiğinin sorulması üzerine, komuta kademesinin ülkelere NATO bütçesi ve operasyonlara verdikleri personel katkılarına göre, "her ülkenin ağırlığının" bulunduğunu söyledi. Türkiye'nin bu çerçevede NATO bütçesine yüzde 2,2'lik bir katkıda bulunduğunu dile getiren Gürdere, Kasım 2009 itibariyle Afganistan'da ISAF harekatı kapsamında Kabil Bölge Komutanlığı'nın devralmasıyla NATO'ya katkı düzeyinin 13'cüncülükten, 9'unculağa yükseleceğini ifade etti.

Gürdere Türkiye'nin "ne kadar hassas olduğunu" NATO üyelerinin de bildiğini, Afganistan'da 2001 yılından beri olduklarını ve TÜrk askerinin başarıyla görevini yaptığını da ziyaretçi gazetecilere anlattı.