ABD Üssü'nün kapatılması onaylandı

Kırgısiztan Parlamentosu, Manas'taki ABD askeri üssünün kapatılmasını onayladı. Kapatılacak olan üs, Afganistan'da süren ABD ve NATO operasyonları için kritik öneme sahipti.
Perşembe, 19 Şubat 2009 17:09

soL (HABER MERKEZİ) Kırgızistan parlamentosu, Manas'taki Amerikan hava üssünün kapatılmasına yönelik hükümet kararını onayladı. Manas üssü, Afganistan'daki ABD ve NATO kuvvetlerine lojistik destek sağlanmasında hayati bir rol oynuyordu.

Üssün kapatılması kararı bir red oyuna karşılık 78 oyla kabul edilirken, Güvenlik Konseyi Başkanı Adukhan Madumarov, ABD'nin üssü terk etmek için yüz seksen günü bulunduğunu belirtti.

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Moskova ziyareti sırasında, hükümetin üssü kapatmaya karar verdiğini açıklamış, daha sonra da hükümet kapatma tasarısını parlamentoya getirmişti. Karar öncesi Moskova'da yaptığı açıklamada Bakiyev, Amerikalıların üssün açık kalması için "doğru bedel" olarak ifade ettiği tutardaki ücreti ödemeye yanaşmadığının altını çizmişti.

Çeşitli çevreler Karadeniz'de üssü kalmayacak ABD'nin Trabzon'dan üs isteyeceğini dillendirdi. Trabzon'da açılacak bir Amerikan üssünün, ABD için bu günlerde İncirlik üssünden bile daha önemli olacağı yorumları yapılıyor.