ABD ile İsrail arasında 10 milyar dolarlık silah anlaşması!

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, İsrail'e bölgede hava üstünlüğünü sağlayacak özel silah satış anlaşmasında sona gelindiğini açıkladı. Anlaşmaya göre Amerika Birleşik Devletleri, İsrail silahlı kuvvetlerine bir dizi ileri teknoloji füzeler ve savaş uçakları verecek.
Salı, 23 Nisan 2013 00:03

Ortadoğu ülkelerini kapsayan ziyareti çerçevesinde geldiği İsrail'de temaslarını sürdüren Hagel, İsrail Savunma Bakanı Moshe Yalon ile Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı binasında bir araya geldi. AA'nın haberine göre, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Hagel, ABD'nin hiçbir ülkeye tanımadığı imkanı İsrail'e sunduğunu belirterek, "ABD'nin, İsrail'e hava üstünlüğü sağlayacak özel silah satışında sona gelindi" dedi.

Hagel söz konusu yeni askeri anlaşmanın amacını "İsrail'in hava üstünlünü kesin kılmak" olarak açıkladı. İsrail Savunma Bakanı Yalon ise silah satışının ABD yönetiminin İsrail'i destekleme konusundaki kararlılığının göstergesi olarak yorumladı.

Boeing V-22 taşıma helikopterleri, KC-135 havada yakıt ikmal uçağı, savaş uçakları için ileri radar sistemleri ve antiradyasyon füzelerini içeren askeri anlaşmanın 10 milyar dolar değerinde olduğu belirtiliyor.

Bir gazetecinin "İsrail'e, İran'a yönelik askeri müdahale konusunda neyi tavsiye edersiniz?" şeklindeki sorusuna Hagel, "İsrail egemen bir ülkedir. Her egemen ülkenin kendini savunma hakkı vardır. İran konusunda askeri seçenek her zaman masada duruyor" cevabını verdi.

İsrail Savunma Bakanı Yalon ise Suriye konusundaki bir soru üzerine "Kırmızı çizgi henüz geçilmedi. Kimyasal silahlar daha haydutların eline geçmedi" ifadelerini kullandı.

Chuck Hagel basın toplantısı sonrası Tel Aviv'den Kudüs'e hareket etti. Hagel'in Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile bir araya gelmesi bekleniyor.