ABD Afganistan'a "Başbakan" atayacak!

Batağa saplandığı Afganistan'dan çıkış yolu arayan ABD'nin çareyi, ülkeye kendi başbakanını atamakta bulduğu ortaya çıktı. Obama yönetiminin "sömürgeleştirme" suçlamasıyla karşı karşıya kalmamak için, yeni başbakanı mevcut Afgan hükümetinden devşirdiği düşünülüyor.
Pazartesi, 23 Mart 2009 17:53

soL (HABER MERKEZİ) İngiliz gazetesi Guardian'da yayımlanan bir özel haberde, ABD Başkanı Obama'nın isteği üzerine konunun uzmanlarınca hazırlanan ve ABD'nin Afganistan ve Pakistan siyasetinin yeniden şekillendirilmesine zemin oluşturacak raporda, Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi "by-pass" etmek amacıyla Afganistan'a bir başbakan atanması önerisinin yer aldığı açıklandı.

31 Mart günü Lahey'de düzenlenecek Afganistan konulu konferansta açıklanması beklenen ve geçtiğimiz hafta tamamlandığı bildirilen söz konusu raporun hazırlık sürecinde rol alan diplomatlara dayandırılan habere göre, Vaşington'un, devlet başkanı olarak alternatifi olmadığı düşünülen Karzai'nin yanı sıra güvenebileceği bir ikinci isim arayışına girdiği ve bu ismin de başbakanlık görevini üstlenmesi olasılığının yüksek olduğu belirtildi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi ülkedeki yolsuzlukla yeterince mücadele etmemekle suçlayan ABD'nin Afgan yönetimine ilişkin yeni stratejisine, Avrupalı müttefiklerinin de tam destek vermesi bekleniyor. ABD'nin Afganistan devlet yönetiminde öngördüğü "yeni rol" için henüz bir isim telaffuz edilmese de, ABD'nin, Karzai'nin Ekim 2008'de gerçekleştirdiği kabine revizyonunda içişleri bakanı olarak atadığı Muhammed Hanif Atmar'a ABD tarafından özel bir önem verilmesinin anlamlı olduğundan söz ediliyor.

Beyaz Saray'ın Afganistan raporunda ayrıca, Afganistan'a yapılan dış yardımların merkezi hükümet yerine doğrudan eyaletlere aktarılması, mevcut asker sayısının 65 binden 230 bine yükseltilmesi ve 80 bin dolayındaki Afgan polis gücünün genişletilmesi yönünde önerilerin de yer aldığı kaydediliyor.

Söz konusu raporun tamamlanmasından birkaç gün sonraya denk gelen bir açıklamasında Karzai'nin "kukla devlet olmayacağız!" demesi, ABD'nin yeni stratejisinden haberdar olduğunu ve ABD nezdindeki "alternatifsizliği"ni sürdürebilmek ve sahip olduğu gücü paylaşmamak için son kozlarını masaya sürdüğünü düşündürdü.