VİDEO | Hama'daki cihatçı saldırısı püskürtüldü; IŞİD Hama kırsalından çekiliyor

Suriye ordusu ve müttefikleri, Kuzey Hama'daki büyük El Kaide saldırısını püskürtmeyi başardı. IŞİD de, Hama kırsalından çekilmeye başladı.
Dış Haberler
Cuma, 22 Eylül 2017 11:01

Suriye ordusu ve müttefikleri, Hama'daki büyük cihatçı saldırısını püskürttü.

El Kaide'nin yeni çatısı olan Heyet Tahrir'uş Şam, Türkistan İslami Partisi ve Ceyş'ül Sünne gibi örgütler tarafından 48 saat önce Maan yakınlarında başlatılan taarruz, orduyu hazırlıksız yakalamıştı.

Kaplan Kuvvetleri öncülüğünde ve Rusya'nın hava desteğiyle karşı saldırıya geçen ordu ve müttefikleri, 2 gün içerisinde, kaybettiği tüm noktaları geri almayı başardı.

Yanı sıra ordu, Hama-İdlib bağlantısına odaklanarak Kuzey Hama'ya saldırıya hazırlanıyor. Hedef, 2015 yılında cihatçılar tarafından ele geçirilen Morek.

Suriye ordusu, askeri gücünün büyük kısmını şu sıralar Deyrezzor operasyonuna ayırmış durumda. Hama'daki El Kaide saldırısının sorumluluğu ise, Rusya tarafından ABD'ye yükleniyor.

Ancak Lübnan'dan yayın yapan El Ahbar gazetesi, Suriyeli yetkililerin Hama'ya yönelik saldırıdan Türkiye'yi sorumlu tuttuğunu yazdı.

Öte yandan IŞİD'in Hama kırsalında elinde tuttuğu son bölgelerden çekilmeyi kabul ettiği söyleniyor.

Al Masdar'da yer alan habere göre IŞİD, Hama'nın güneydoğusundaki Soha, Ebu Hubaylat, Akaş, El-Barğutiye ve Um Mil'den çekilmeye başladı.

Suriye ordusu ile yapılan anlaşma neticesinde bölgedeki 1000 IŞİD militanı ve ailesinin Deyrezzor'a transfer edileceği belirtiliyor.