Vatikan'ın artan suçları

Dünyanın en küçük devleti Vatikan'da suç oranı gittikçe artıyor.
Dış Haberler
Salı, 03 Şubat 2015 08:40

Toplam 842 kişinin yaşadığı, dünyanın en küçük devleti Vatikan'ın suçları giderek artıyor. Yeni yargı yılının açılışında konuşma yapan Vatikan devletinin başsavcısı Gian Piero Milano, üzülerek de olsa, Vatikan'da ''suç oranının istatistiki olarak arttığı''nı söyledi.

''Radio Vatikan''a konuşan başsavcı Milano, kara para aklama suçlarında başarılı olunmasına karşın, genel olarak iktisadi suçlar ve rüşvet başlığında artış olduğu itirafında bulundu.

Spiegel'in verdiği habere göre, Vatikan'da şu an altı kişi tutuklu bulunuyor. Bu altı kişi içinde Vatikan eski başrahibi Bronislaw Morawiec gibi ağır dolandırıcılık suçundan 4 yıl kesinleşmiş hapis cezası almış olan da var,  Femen eylemcisi, ''göğüslerini açarak, provke etmiş''  kadın da...

VATİKAN'IN ÜÇ SUÇU: PEDOFİLİ, UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞI VE MALΠSUÇLAR
Alman Bild am Sonntag gazetesinin 23 Mart 2014'de verdiği habere göre, Leipzig-Halle Havalimanı'nda 14 prezervatif içinde 340 gram sıvı kokain ele geçiriliyor. Piyasa değeri 40 bin avro olan bu kokainin geliş adresi Vatikan. Vatikan'dan postalanan prezervatif içindeki kokainlerin kime ait olduğu saptanamıyor, çünkü anonim olarak Vatikan'dan gönderilen paket, 842 kişiden herhangi birine ait olabilir. Haber Vatikan basın sözcüsü tarafından ''pervasız haber yaygınlaştırması'' olarak nitelenerek unutulmaya terk edilmişti.

Dominik Cumhuriyeti'nde Vatikan'ın temsilcisi olan başpiskopos Jozef Wesolowski'nin 100 bin dosyalı davasının henüz üzeri kapatılamadı. Ekim 2014'de evinde yapılan aramada, bilgisayarına kayıtlı çocuk pornosu içerikli 130 video ve 86 bin fotoğraf ele geçirilmişti. Dominik Cumhuriyeti savcılığından yapılan açıklamada 45 bin dosyanın da silindiği bildiriliyordu. Başpiskopos Jozef Weslowski, yedi yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.

Bu skandalın ateşi küllenmeden bir yenisi daha eklendi: İspanyol gazetesi El Pais, şimdi 24 yaşında olan bir papaz adayının 14 yaşında iken 10 rahip tarafından kendisine cinsel tacizde bulunduklarını bildirdi. Sözü geçen kişi, Papa Françis'e de mektup yazıp, yardım talebinde bulunmuş. Spiegel'in El Pais'e dayanarak verdiği habere göre, Vatikan bu konuyu Kasım ayından beri biliyor.

''Monsignor 500'' olarak lakap takılan bir başka başrahip de Nunzio Scarano'dur. Avucunun içinde 500 avroluk  banknotlarla alışverişe gittiği için kendisine bu lakap takılmış. 

Ama bu kadar da değil. 

Başrahip ''Monsignor 500'', Vatikan Bank IOR'daki anonim hesabı sayesinde başka banka ve kurumlara milyonlarca avro transfer etmiş. 20 milyon avroluk nakit parayı İsviçre'den Roma'ya getirdiği de basında sıkça yer almıştı.